Sağlık · 2 Temmuz 2017

Bağışıklık Sisteminizi Korumanız İçin Önemli Sebepler

Bağışıklık sistemi yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebilmemiz için oldukça önemli bir faktördür. Daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşama sahip olmak için bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmeli ve korumalıyız.

Stresten Uzak Durun

Bağışıklık sisteminizi en fazla etkileyen faktörlerden bir tanesi ne yazık ki stres. Yaşantımızın büyük bir bölümünü kaplayan stresten uzaklaşmadığınız sürece daha sık ve kolay hastalanmanız olası. Günlük 8 saat kaliteli uyku almayan ve düzensiz uyuyan kişilerin de bağışıklık sistemini koruması neredeyse imkansız.

bağışıklık

bağışıklık

Östrojen hormonunun birçok hastalıktan koruduğu biliniyor. Bu hormonun salgılanmasındaki azlık da kadınların bağışıklık sisteminin güçlenmesini engelliyor.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bağırsaklarınız ile dost olmalısınız. Düzenli ve dengeli beslenmeli, yüksek lifli gıdalar tüketmelisiniz. Özellikle her gün probiyotik tüketerek bağırsaktaki yararlı bakterilerin artmasına yardımcı olmalısınız.

Grip aşısı olmanız bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesinde oldukça büyük rol oynuyor. Gündüz 9-11 arası grip aşısı olursanız vücudunuz daha dirençli olur ve grip aşısı daha fazla işe yarar.

bağışıklık sistemi

bağışıklık sistemi

Elma, sarımsak, tavuk suyu çorba bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde oldukça yararlı gıda maddelerindendir.  Doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsak düzenli olarak tüketildiğinde daha az soğuk algınlığına yakalanılıyor. Yüksek lifli yapısı sayesinde elma bağırsaklarınızın daha sağlıklı olmasına ve düzenli çalışmasına faydada bulunuyor. Ev yapımı tavuk suyu çorba ise bağışıklık sisteminizi güçlendirecek amino asitler barındırdığı için kış aylarında bol bol tüketmenizde fayda var.