Yaşam · 4 Nisan 2017

Islak Mendil ile Gelen Tehlike

Son zamanlarda hayat kurtarıcı olarak her daim çantada, evde ve iş yerlerinde yer alan ıslak mendiller aynı zamanda çocuklarda da sıklıkla kullanılıyor. Peki, bu kadar hayatımızın içinde olan bu mendiller sağlıklı mı? Yıllardır birçok markanın reklamına baktığımızda en iyisinin hepsi olduğunu ve hiç birinin zararlı olamadığını anlarız. Gerçekten zararsızlar mı ya da zararlı olduklarının öğrenilmesini mi istemiyorlar?

ıslak mendil

ıslak mendil

Methylisothiazolinone Maddesine Dikkat!

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda çocuklarda yaşanan bazı hastalık ve yara oluşumunda ıslak mendillin payı olduğu saptandı. Islak mendil içeriğinde bulunan methylisothiazolinone maddesi sebebi ile yaşanan yaralanmalar bu çocukların maddeye karşı olan alerji sebebi ile durum ile karşılaştıklarını açıkladılar. Bu alerjik reaksiyon ile ilgili olarak bebeklerinizi test edemeyeceğiniz için özellikle methylisothiazolinone maddesi bulunan ürünlerin kullanılmaması uzmanlarca öneriliyor.

ıslak mendil tehlikesi

ıslak mendil tehlikesi

Bunun yanı sıra kesinlikle parfüm bulunmadığını iddia eden ıslak mendil üreticilerinin ürünleri üstünde yapılan testler sonucunda ise deri, göz, solunum ve beyin hastalıklarına yakalanma oranları artıyor. Saklanmaya çalışılan parfüm içeriğinde bulunan ham petrol ise insan sağlığı için son derece zararlı olup bu parfüme maruz kalan çocuklarda ileriki dönemde astım şikâyetine rastlanma oranı oldukça fazladır.

Islak Mendil Yap!

Islak mendil yapmak için kutu, havlu peçete,2 bardak kadar kaynatılmış soğumuş su,1 yemek kaşığı aloe vera,1 çay kaşığı zeytinyağı,1 yemek kaşığı cadı fındığı özü,10 damla greyfurt özü ve 1 çay kaşığı sıvı sabunu bir araya getirmeniz yeterli.