Yaşam · 4 Temmuz 2017

Aloe Vera Bitkisinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Aloe Vera bitkisinin doğada bir çok çeşidi bulunmaktadır. Yapraklarını belirli aralıklarla yenileyen bu bitki, her ortama kolay uyum sağlamasıyla bilinir ve bakımı en kolay güzel ve zarif bitkilerdendir.

Ev ve iş yerlerinde yaşam alanını güzelleştiren bitkiler arasında Aloe Vera, en kolay bakılan ve uzun bir ömrü olan bitkilerdendir. Bu dayanıklı bitkinin bakımı içinse çok fazla bir şey yapmanız gerekmiyor. Yeter ki ona doğal ortamında ihtiyaç duyduğu gereksinimleri sağlayın.

aloe vera

aloe vera

Aloe Vera Bitkileri Nerede Yetişir ve Nasıl Sulanmalıdır?

Her ne kadar ironik de olsa, bu sıcak iklim bitkisi doğrudan güneşi sevmez. Doğrudan güneşe maruz kaldığında ise yaprakları yanar. Aloe Vera çiçeğini rüzgar akımına doğrudan maruz bırakmamanız gerekir.

Kış aylarında bulunduğunuz ortamın 15 derecenin altına düşmemesi de önemlidir. Hava akımına maruz kalan yapraklar, bitkinin sapında oynama meydana getireceğinden dolayı köke hava akımı girmesine yol açar. Bu da bitkinin ömrünü azaltır.

bitki

bitki

Aloe Vera bitkisi kış aylarında haftada 1 kere, yukarıdan sulanmalıdır. Çünkü eğer su tüm toprağa ulaşmaz ise, ihtiyacı olan su sağlanmamış olur. Yaz aylarında ise haftada en az 2 kere sulanması gereken Aloe Veralar, kış aylarında olduğu gibi üstten sulanmalıdır.

Sulama kabı olarak aynı ölçekteki kabı kullanmanız bitkinin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bitkinin alt kabında biriken suları ise dökmeye özen göstermelisiniz.