Sağlık · 30 Haziran 2017

Kalsiyum Eksikliği Konusuna Dikkat

Birçok kişinin takdir edeceği gibi kalsiyum vücudun en çok gereksinim duyduğu minerallerden bir tanesidir. Özellikle de kemiklerin gelişimi eve güçlülüğü için olmazsa olmaz olan kalsiyum yeterli miktarda alınmalıdır. Aksi takdirde kalsiyum eksikliği tüm vücudunuz olumsuz anlamda etkileyebilir.

kalsiyum

kalsiyum

Kalsiyum sayesinde kan pıhtılaşmasını ve sinirlerin beyne mesaj iletmesini, kaslarımızın kasılmasını sağlayabiliriz. Kan basıncını düzenleyen kalsiyum günde en az 1000 miligram alınmalıdır.

Kalsiyumun Hayati Önemi

Uykunuzda eğer bacak kasılması sorun yaşıyorsanız bu bir kalsiyum eksikliği belirtisi olabilir. Eğer dişlerinizde çürüme mevcut ise büyük ihtimalle kalsiyum tüketiminin azdır. Uzmanlar 500 miligram dan daha az kalsiyum olan kişilerin diş eti çekilmeleri ve diş çürükleri gibi rahatsızlıkları daha çok yaşadığını söylüyor. eğer tırnaklarınızda soyulma ve kırılma gibi durumlar varsa kalsiyum eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

kalsiyum eksikliği

kalsiyum eksikliği

Dolayısıyla bol bol süt yoğurt peynir ve benzeri besinlerden tüketmeniz gerekir. Yine ıspanak ve bazı tarzında yeşil sebzelerle kalsiyumu arttırabilirsiniz.  Kalsiyum açısından zengin besinler tüketmeye mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Soya sütü, mısır gevreği ve ekmekte de kalsiyum bulunur. Bu tur gıdalardan da tüketebilirsiniz.