Sağlık · 5 Haziran 2017

Yumurtanın En Sağlıklısı!

Yumurtanın besin değerinin ne kadar yüksek olduğunu ve özellikle kahvaltılarda yer alması gerektiğini herkes bilir. Çocuklarınıza küçük yaşta yumurta yeme alışkanlığını kazandırdığınız takdirde; ilerde protein eksikliği ve buna bağlı sağlık sorunları yaşamayacağını söyleyebiliriz. Zira yumurta tam anlamıyla bir protein deposudur. Sadece protein açısından değil; B vitamini, omega 3, D vitamini ve daha birçok vitamin ve mineral açısından da zengindir. Peki yumurtanın en sağlıklısını nasıl bulabiliriz?

En sağlıklı yumurtanın, organik yumurta olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu yumurta nasıl üretilir? Üretimi diğer yumurtalardan farklı mıdır? Ve bu yumurtalar nereden bulunabilir?

Organik Yumurta Nasıl Üretilir?

Tarım Bakanlığı’nın bu konuda belirlemiş olduğu bazı kurallar söz konusudur. Ve organik yumurta üretimi yapmak isteyen firmalar, bu kurallara uygun bir şekilde üretim yapmalıdır. Aksi halde; sertifika sahibi olamaz ve organik üretim yaptıklarını iddia edemezler. Yani bu alanda üretimi sıkı kurallara ve denetimlere tabidir.

Organik yumurta üretimi yapan firmalar; kümeslerin özelliğinden, orda bulunabilecek tavuk sayısına kadar tüm kurallara uymak zorundadır. Bu açıdan bakıldığında, tavuklara verilen yemler de önemlidir. Bu yemlerin içerisinde, kurallar arasında yasak olarak geçen maddeler yer aldığı takdirde; ciddi miktarda cezalara maruz kalırlar.

Tarım Bakanlığı’ndan onay alıp sertifikalı üretim yapılabilmesi için, üretim yapılacak kümesin temizliği de önemlidir. Herhangi bir sağlık sorununa yol açacak bir durum olmaması gerekir. Eğer denetimlerde böyle bir durumla karşılaşılırsa, firmaya sertifika verilmeyecek; verilmişse de ciddi oranda cezalara maruz bırakılacaktır.

Anlaşıldığı üzere, bu yumurtaların üretimi normal yumurta üretiminden farklıdır. Dolayısıyla; lezzet açısından da, vücudunuza sağlayacağı fayda açısından da farklı olacaktır.

Organik Yumurta Nereden Alınır?

Sağlığınız açısından en kaliteli ve en güvenilir yumurtayı tercih etmeniz, elbette ki önemlidir. Hem yumurtanın tadına varmak hem de yumurtadan alabileceğiniz maksimum faydayı alabilmek adına; organik yumurta tercih etmeye özen gösterin.

“Peki bu konuda hangi firmaya güvenebiliriz? Bu yumurtayı nereden alabiliriz?” diye soracak olursanız; https://www.dogalavm.com/yumurta adresini ziyaret etmenizi tavsiye edebiliriz. Doğal AVM üzerinden sipariş vereceğiniz yumurtalar tamamen organik olup, Tarım Bakanlığı’ndan da sertifikalıdır. Sağlığınız açısından en kaliteyi yumurtayı buradan bulacağınıza emin olun!