Hamilelik · 20 Mayıs 2017

Bebeklere Sebze Suyu Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her annenin ya da anne adayının bildiği gibi bebekler ilk 6 aylık süreçte yalnızca anne sütüyle beslenir. 6 aylık sürecin sonunda ek gıdalara yavaş yavaş geçiş yapılır ancak 24 aya kadar anne sütünün kesilmemesi bebeğin bağışık sisteminin güçlü olması için gereklidir. Hem anne sütünün kesilmesi durumunda hem de 24 ayın dolmasından sonra bebek için verilecek gıdalar bebeğin sindirim sisteminin sindirebileceği besinlerden oluşmalıdır.

bebeklerde beslenme

bebeklerde beslenme

Her bebeğin dönem dönem tüketebileceği gıdalar farklılık gösterebileceği için doktorun tavsiyelerine dikkat edilmelidir. Ancak belli başlı önerilere önceden göz atmak daha sağlıklı sonuçlar elde etmeye yardımcı olur.

Katı Gıdalı Beslenme Düzenine Geçişte Önemli Noktalar

Katı gıda deyince yoğurt, meyve ve sebze suları akla gelmese de içerlerinde bulundurdukları partiküllerden ötürü katı gıda olarak anılırlar. Bebeklerin sindirim sistemleri süte alışkın olduğu için zorluk çekmeden tüketebilecekleri ilk ek gıda da yoğurttur. Su miktarı yüksek olan meyvelerin suyu ve püreleri de bu sırayı izler. Sebzeler ise meyveye yeterince alıştıktan sonra verilmesi gereken gıdalardandır.

bebeklerde beslenme alışkanlığı

bebeklerde beslenme alışkanlığı

Meyve ve sebzeler vitamin ve mineral açısından oldukça zengindirler. Kesilmiş katı halleri ya da suları, havayla, metallerle uzun süreli temas ettikçe bu besin değerlerinin kaybolması söz konusu olur. Dolayısıyla yedirileceği zaman hazırlanmalıdır. Sebze sularını katı meyve sıkacaklarında değil haşlayarak elde edip ezmek gerekir. sebze ve meyvelerin bebek tarafından tanınması ve alerjen bir durum olup olmadığının anlaşılması için teker teker verilmesi ve yeni tanıştığı her gıda için bir hafta kadar karışım haline getirilmeden verilmelidir.