Sağlık · 14 Haziran 2017

Can Sıkıntısının Önüne Geçebilmenin Yolları

Her insanın dönem dönem yaşadığı ve başa bela olabilen can sıkıntısı bazen gözden kaçırılan ve ciddi anlamda aklı meşgul eden sorunlardan ötürü olsa da genelde yapılacak şeyler bulunamamasından kaynaklanır. İşsizlik sorunları, uzun tatiller, yoğun iş temposu gibi kişinin kafasını yoran durumlar da can sıkıntısı yaratır.

Hem işsiz olmanın hem de iş sahibi olmanın sıkılganlık yaratması tuhaf gelse de kulağa, yoğun çalışma düzeninde her gün başka bir problemle geçmesi ya da sürekli iş aramak ve olumsuz sonuçlarla baş başa kalmak aynı biçimde bunalmaya sebep olabilir. Sebepsiz can sıkıntıları kolayca giderilebilir ancak sebebi olan sıkkınlıklarda bu süreç biraz daha meşakkatlidir.

Can Sıkıntısı Nasıl Geçer?

Maddi anlamda zorluk yaşanmıyorsa bu tip zamanlarda kişinin tek başına sinemaya, yemek yemeye gitmesi hem özgür bir şekilde gezinebilmek açısından hem de sıkılganlığın atılabilmesi adına en ideal aktivitelerdendir. Evde bekleyen yoksa felekten bir gün çalarak akşam yemeğini de dışarıda yemek kafa yorgunluğunun atılması için de idealdir.

Meraklı insanların canları çok sıkılmaz. Sürekli sağdan soldan araştırılacak bir şeyler çıkar. Evde bir türlü nasıl kullanıldığı çözülemeyen aletlerin araştırılması, yeni bir hobi edinmek, kitaplarla ilgilenmek, yeni müzisyenler keşfetmek yapılabilecek eylemlerdendir. Aslında neredeyse bu sayılanların hepsi, iş baştan aşkınsa akla gelir. “Şimdi şu iş olmasa, bunu yapardım, şunu yapardım” denir ancak boştayken de bir türlü akla gelmez. Bunun önüne geçebilmek için not almak ve uygulamalar konusunda kararlı olmak önemlidir.