Sektörel / Yaşam · 6 Ağustos 2021

Tahin Yapma Makineleri Nedir?

Ülkemizde tahin oldukça önemli bir besindir. Özellikle tahin makinesi ile üretilen tahinler market, şarküteri, baharatçılar da sıcak ve taze tahinler olarak yer alır. Tahin makineleri ile tahinin ana maddesi olan susamdan 1 kg tahin üretilerek birçok alanda kullanılabilir. Tahin makinesi özellikle susamların ezilmesine ve tahine çevrilmesinde kullanılır. Bununla birlikte üretim şartların da tahin üretimi yapılır. Buna istinaden elde edilen tahin taze ve sıcak olarak üretilmesi için tahin makineleri üretimi yapılır.

tahin makinası

Tahin makineleri tahin üretim işlemlerinde kullanılır. Bununla birlikte tahin makinesi ilk olarak susamın tuz havuzuna yatırılması ile işlem sağlar. Daha sonra susamın kabuğu ayırma özelliği vardır. Susamın işlem görmesi ile kabuklar dibe doğru çöker ve ayrıştırma başlar. İşlem gören susamın ezilmesi ile yağı çıkarılır,  koyu kıvama gelerek tahin oluşur.  Tahin elde edilir.

Tahin Yapma Makineleri İle Ne Kadar Tahin Elde Edilir?

Tahin yapma makineleri özellikle tahinlerin yiyecek olarak üretilmesinde 40-60 mikron incelikte olması için işlem sağlar. Buna istinaden makineler ortalama çalışma kapasitesi saat te 15 kg şeklindedir. Bununla birlikte saatte 50 kg tahin çekilerek tahin ince bir şekilde üretilir. Tahin makineleri sessiz çalışarak 304 kalite malzeme içeriliğinde üretilir. Ayrıca makineler de asla kaplama ya da nikelaj kullanılmamıştır.

Tahin Yapma Makineleri Özellikleri Nelerdir?

Tahin makineleri ile tahin üretiminde susam ezme konusunda farklı aşamalar gösterir. Buna istinaden makineler susam tanelerinin öğütür ve tahin üretimi için taze tahin değirmeni niteliğindedir. Makine düzeneğinde 2 kademeli olarak çalışır. Bu kademeler tahin üretiminde sıcak hem de taze çekimi işlemleri sağlar.

Tahin yapma makineleri tahinler susamların ezilmesi ile beraber besin maddesi olarak şekil alır. Buna istinaden tahin değirmeni olarak tahinin özü olan susamların kabukların öncelikle çekilmesi ile işlem sağlanır. Sonrasında bu kabukların ayrıştırılıp ezme işlemiyle tahin üretilir.  Tahin makinesi özellikle çeşitli hatlar ve ekipmanlardan oluşur ve işlem sağlar. Bu makineler de farklı işlemler ile susamlar çekilir.

Sizlerde marketleriniz, evleriniz işletmeleriniz için tahin yapma makineleri ve özelliklerine https://www.demirbasmakina.com/tahin-makinasi  linkinden ulaşabilirsiniz.