Sağlık · 26 Haziran 2017

Kaliteli Bir Uyku için Yapılması Gerekenler

Uykusuzluk problemi günümüz iş temposunda birçok kişinin sorunudur. Uykusuzluğunuzu aslında bazı püf noktalarına dikkat ederseniz yenersiniz. Yapmanız gerekenler ise ilk olarak yorgun olduğunuzdan emin olmalısınız. Hareketli bir çocuk, bilgisayar başında oturan çocuğa göre daha yorgun olur ve hemen uyur. Sizler de aynı şekilde gün içinde spor yapın, yürüyüş ya da bahçenizle ilgilenin.

uyku

uyku

Uyumanız için Yapmanız Gerekenler

Uyku ortamınızı çok iyi düzenlemelisiniz. Sessiz ve yalnız kalacağınız bir ortam olmalı. Televizyon ve bilgisayardan uzak durmalısınız. Odanız karanlık olmalı hatta perde seçiminde koyu renkler kullanmalısınız. Yatmadan önce endişe ettiğiniz konulardan uzak durmak için kitap okuyun veya müzik dinleyin. Ilık bir banyo yapmak da kişiyi rahatlatır.

Alarmınızı erken saate kurun. Uyku bozukluğunu tedavi etmek için sekiz saat uyuyorsanız, yedi saat uyumaya çalışın. Böylece gece daha erken yatarsınız. Uyumadan önce kafein alımını 5 saat önceden kesmelisiniz. Çay ya da asitli içeceklerden de uzak durun. Alkol almayı seviyorsanız bir kadehten fazla tüketmeyin.

uyumak

uyumak

Sigara alımından ise uzak durmalı ve odanızda sigara içmemelisiniz. Tüm adımları uyguladıktan sonra rahatlayın ve uzanın. Yatağa uzandığınız zaman vücudu gerin ve sonra yavaş yavaş rahatlama pozisyonuna geçin. Sevdiğiniz yerleri hayal edin ya da sevdiğiniz durumları hayal edin ve kendinizi o ortamda hissedin. Hafif bir müzik dinlemek de sizi rahatlatır.