Güzellik · 24 Haziran 2017

Akneli Ciltlerin Daha Sağlıklı Bir Cilt İçin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ciltte bulunan fazla yağ ve bakteriler ciltte akne ve sivilcelenmeye neden olur. Akneli ciltlerin bakımları diğer cilt türlerine göre daha fazla önem ve hassasiyet gerektirir. Genellikle ergenlik çağında olan gençler bu gibi sorunlarla oldukça sık karşılaşmaktadır.

Akneli Cilt Tipine Sahip Kişiler Nasıl Bakım Yapmalıdır?

Akneli cilt bakımında en ciddi konu kesinlikle alkolsüz ürünleri kullanmaktan geçiyor. Hassas, nötr bir sabun ya da pH değeri cildinize uygun olan ürünleri kullanmakta fayda var.

akne

akne

Kendiniz ürününüzü seçmeden önce bir estetisyene ya da dermatoloğa görünebilirsiniz. İşin uzmanlarından bilgi almak her zaman için yararlı olacaktır. Böylece aldığınız üründen de tam performans sağlamış olursunuz.

Akneli ciltler düzenli olarak sabah ve akşam olarak temizlenmesi gerekir. Fazla temizlik ise cildin ihtiyacı olan nemi de alacağı için çok fazla abartmamakta da fayda var.

Bakım ürünleri antiseptik, ağrı kesici ve yağ üretimini azaltıcı içeriklerden oluşmalıdır. Aknelerinizi sıkmamaya da özen göstermeniz gerekir. İlerleyen dönemlerde cilt lekelerine sebep olmasını istemiyorsanız aknelerinizi kesinlikle sıkmamalısınız.

sivilce

sivilce

Cildinizi temizledikten sonra tonik ile kalan kirlerden de arındırmalısınız. Günde en az üç litre kadar da su içmenin akne tedavisinde önemi büyüktür. Makyaj ürünlerinizde daha dikkatli olmalısınız. Yağsız olan toz fondötenleri ya da mat görünüm elde edeceğiniz ürünleri seçebilirsiniz.

Akneleriniz arttığında da cilt ürünleri kullanmamakta fayda var.