Sağlık · 10 Haziran 2018

Dudak Çatlaması Neden Olur? Ne Geçirir?

Kış ayının gelmesi ile çok sık rastlanılan dudak çatlaması özellikle kadınlarda çok daha fazla görülür. Soğuk hava ce rüzgarın etkisi ile dudağın üst derisi kurur ve sonrasında çatlaklar meydana getirerek kötü bir görüntü oluşmasna ve hatta acı yaşanmasına neden olur. Bir diğer nedeni ise kişinin dudakları ile çok sık oynaması ve sürekli alt dudağı ile üst dudağı bir brinsürtürerekkurumunas neden olması olacaktır.

dudak bakımı

dudak bakımı

Aslında dudaklar en çabuk kendini tamir eden bölgelerimizden biridir. Özellikle aşırı hasta olduğunuz zamanlarda da hemen dudakların cansız ve kurumuş olduğunu görür ama ertesi gün kendine geldiğinin de farkına vararız. Dolayısı ile çok aklınızı takacağınız bir durum olmamakla beraber önlem alınması da yaşanılacakların önüne geçicektir elbette

Dudak çatlamasına iyi gelen şeyler?

Dudak çatlamasının oluşmaması için dudaklarınız için özel olarak yapılan nemlendiricileri sürmelisinizi bazı dudak parlatıcıları ev rujlarda bu nemlendirme yer aldığı için ekstra olarak kullanmanıza gerek kalmayabilir. Özellikle makyaj öncesi de dudaklarınızı nemlendiriniz ve sonrasında majyajınızı  yapmaya devam ediniz.

dudak çatlaması

dudak çatlaması

Hasta olduğunuz zamanlarda ne kadar istemşyor olsanız da su iöyee dikkat ediniz. Bu sayede dudaklarınız ıslanacak ve kurumasına engel olunuyor olacaktır.

Dudaklarınız için evlerinizde özel bakım kürleri de yapabilirsiniz. Yapmaktan pek haz etmiyorsanız özel dudak nemlendiricileri tercih ederek daha kolay bir kullanım elde edebilirsiniz