Yaşam · 17 Kasım 2021

Gmail Şifre Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Google’ın milyarlarca kullanıcısı bulunmaktadır ve kullanıcılarına Gmail hesapları Instagram, Facebook Twitter gibi sosyal medya platformlarını sunmasıyla birlikte günlük yaşamda en çok kullanılan mail sistemidir. Ayrıca mail sistemleri arasında en güvenilir olduğu da defalarca kez kanıtlanmış bir gerçektir. Google’a ait uygulamaların kullanılmasında Gmail hesapları önemli yere sahiptir çünkü bir anahtar görevi görmektedir. Fakat bazı zamanlar Gmail şifresi unutulabilir. Bu durumda korkulacak bir şey yoktur çünkü Android veya iOS işletim sistemine sahip telefonlarda ve bilgisayarlarda “gmail şifremi unuttum” seçeneği mevcuttur ve bu seçenek sayesinde şifre değiştirme veya sıfırlama işlemi yapılabilir. Yoğun iş temposunda özellikle de şifrelerimizi kaydedip tembelleştiysek ve her seferinde şifreyle girmek zorunda kalmıyorsak maillerimizin şiflerini başka cihaz kullanacak olduğumuzda hatırlayamayabiliyoruz. Arama motorundan gmail şifre sıfırlama işlemi nasıl yapılır diye aratmak durumunda kalıyoruz.

Dünyanın en büyük arama motoru Google’ın kullanıcılarına sağladığı Gmail hesapları en sık kullanılan mail programı arasında yer alıyor. Ancak kimi zaman Gmail şifresinin unutulduğu anlar oluyor. Bu durumlarda Gmail şifremi unuttum seçeneği kullanıcıların yardımına yetişiyor.

Sizde arama moturuna sürekli gmail şifre sıfırlama işlemi nasıl yapılır yazanlardansanız şu adımları izleyebilirsiniz

  • Öncelikle gmail hesap kurtarma sayfasına tıklayın.
  • Karşınıza bir ekran çıkacak ve çıkan bu ekran sizden şifresini unuttuğunuz Gmail adresinizi isteyecek. Oraya mail adresinizi yazın ve İlerleyin
  • Google hesabı ile kullandığınız son şifreyi hatırlamanız gerekecektir ama eğer unuttuysanız ‘Başka Bir Yöntem Dene’ butonuna tıklayın.
  • Hesabınızı açarken sizden referans olarak gösterdiğiniz başka mail istemiş olduğunu hatırlarsınız, eğer varsa buraya yollayabileceğiniz doğrulama koduyla Gmail adresinizi kurtarabilirsiniz.
  • Eğer referans maili olmadan açtıysanız ‘Başka Bir Yöntem Dene’ butonuna tekrar tıklamanız gerekecek.
  • Ardından hesabınıza bağlamış olduğunuz telefon numaranıza bir doğrulama kodu gönderilecektir.
  • Boş alana doğrulama kodunuzu yazın. Hepsi bu kadar. Şimdi yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz

Android Cihazlarda Şifre Nasıl Sıfırlanır?

Gmail şifre sıfırlama işlemi nasıl yapılır diye araştırıyorsanız ancak bu işlemi android cihazdan gerçekleştirecekseniz izleyeceğiniz adımlar sırasıyla şöyle;
Android telefon veya tabletinizde cihazınızın Ayarlar uygulamasını ve oradan da Google Hesabınızı yönetin’i açmanız gerekiyor.
Üst taraftaki Güvenlik seçeneğine tıklayın.
“Google’da oturum açma” bölümünün altında şifre kısmı var oraya tıklayın. Oturum açmanız gerekebilir. Şifrenizi değiştirip hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz