Yaşam · 28 Şubat 2021

KYK Nedir?

Öğrencilik dönemi gençler için oldukça zor geçebiliyor. Ailesinden eğitimin her aşamasında maddi ve manevi destek almak zorunda alan çocuklarımız eğitimlerini en iyi şekilde tamamlayıp hayata olabildiğince avantajlı bir şekilde atılmanın hayalini kuruyor.

Üniversitesi çağına gelmiş olan öğrencilerin masrafları katlanarak artar. Özellikle farklı bir şehre gidilmişse konaklamadan beslenmeye kadar birçok farklı aşamada para gerekli olacaktır. Okula harcanan zaman sebebiyle aynı anda çalışmak son derece zor olduğundan devletimiz öğrencilere destek olur. KYK tam da bu aşamada devreye girer.

Üniversite çağına gelmemiş çocuklar ya da çocuğu üniversite dönemine ulaşmamış ebeveynler KYK nedir sorusunun yanıtını vermekte zorlanırlar. KYK, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kısaltılması ile ortaya çıkmıştır. Öğrencilere burs, kredi ve yurt imkânı sunan bir kurum olarak tanımlanabilir.

kyk nedir

KYK Bursu ve Öğrenim Kredisi Nedir?

KYK öğrencilerin eğitim dönemlerindeki tüm masrafların karşılanması adına çeşitli burs ve öğrenim kredisi programları oluşturmuştur. Her sene düzenli olarak binlerce öğrenciye bu programlar dahilinde gelir sunulmaktadır.

Bilindiği üzere burs geri ödemesi olmayan parayı ifade etmek için kullanılır. Krediler ise taksitle geri ödenen paraları tanımlar. KYK öğrencilere hem burs hem de öğrenim kredisi seçeneklerini sunar. Öğrencilerin hem burs hem de öğrenim kredisi alma şansı yoktur. Mevcut durumlarına göre ikisinden yalnızca bir tanesini alabilirler.

Burs aldığınızda belirlenen ücretler her ay hesabınıza yatacaktır. Bu paraları istediğiniz amaç için kullanabilirsiniz. Eğer belirlenen şartlar bozulmazsa alacağınız burslar da kesilmeyecek ve her zaman gününde yatacaktır. Eğitiminizin tamamlanması ile birlikte burslar kesilir ve sonrasında geri ödeme söz konusu olmaz.

Öğrenim kredisinde ise durum farklıdır. Üniversite dönemi boyunca hesabınıza düzenli olarak bir miktar para yatırılır. Yatan burs ve öğrenim kredileri her sene değişiklik gösterir. Gerekli görüldüğünde artış yaşanacaktır. Verilen bu öğrenim kredileri öğrencilerin işe girmesi ile birlikte geri ödenmek zorundadır. Çok sayıda taksite bölünen borçlar düzenli olarak ödenerek kapatılır. Herhangi bir faiz söz konusu değildir.

KYK Bursu Başvuru Şartları Neler?

Bursun geri ödemesiz oluşu öğrencilerin burs için başvuruda bulunmasına ve bursu tercih etmesine sebep olmaktadır. KYK nedir sorusunun yanıtını öğrenen ve hiç vakit kaybetmeden burs başvurusu yapacak olan öğrencilerin;

  • Lisans ya da ön lisans öğrencisi olması,
  • İki yıllık üniversitelerden mezun olup dikey geçişle 4 senelik bölümlere geçiş yapması,
  • Yüksek lisans eğitimine başlaması,
  • ÖSYM tarafından düzenlenen üniversitelere giriş sınavında, herhangi bir puan dalında ilk 100’e girmesi,
  • Amatör milli sporcu olması, durumlarından bir tanesine sahip olması gerekmektedir.