Gezi · 25 Ağustos 2022

Dünya’nın En Yaşanabilir 7 Şehri

Dünya’nın en yaşanabilir 7 şehri listesi vatandaşlara verilen sağlık hizmetleri, şehirdeki suç oranları, siyasi iktidar, halkın yeşil alana erişimi ve şehrin genel altyapısı gibi çeşitli kriterlere göre belirlenen bir listedir. Peki Dünya’nın en yaşanabilir 7 şehri hangisidir? İnceleyelim.

Dünya’nın Yaşanabilir Şehirleri Neye Göre Belirlenir?

Dünya’nın yaşanabilir şehirleri her yıl açıklanan bir listedir. Bu listeye göre çoğu kişi tatil rotasını ayarlar ya da yeni yaşam alanını belirler. Peki Dünya’nın yaşanabilir şehirleri neye göre belirlenir? Bu listedeki şehirlerin belirlenmesindeki en önemli faktörlerden biri ülkelerin refah seviyeleridir. Hayatın tadının çıkarıldığı, ekonomik durumun iyi olduğu, siyasi iktidarın durumu, şehrin temizlik ve genel durumu, suç oranları gibi çeşitli faktörlere göre belirlenmektedir. The Economist dergisinin kuruluşlarından biri olan Economist Intelligence Unit tarafından yayınlanan bu raporda yer alan Dünya’nın yaşanabilir şehirleri listesindeki şehirlerden birkaçı şu şekildedir:

Viyana- Avusturya

Avusturya’nın başkenti olan Viyana sekiz yıldır üst üste yaşanabilir şehirlerin en iyisi olarak birinci olmaktadır. Kültür, sanat, tarihi doku ve ulaşım kolaylığı gibi alanlarda en iyilerinden biri olan Viyana aynı zamanda en iyi konserlerin düzenlendiği bir yerdir.

Kopenhag- Danimarka

Son zamanlarda en popüler seyahat rotaları arasında yer alan Kopenhag, en saygın şehirler arasında da yer alır. Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag eğlenceli ve güvenli gece hayatı, kültürel gelişim ve sanat alanındaki ilerleme ile Dünya’nın en yaşanabilir 7 şehri arasında bu yıl ikinci sıradadır.

Zürih- İsviçre

İsviçre’nin en büyük şehirlerinden biri olarak yer alan Zürih ’te yaşam biraz pahalı olsa da bu şehirde yaşayan halk bunun her kuruşuna değdiğini gösteriyor. Zürih, İsviçre’nin finans merkezi ve en kalabalık şehirlerinden biri olmasına rağmen oldukça sakin, huzurlu ve keyifli bir yaşamın sürdüğü bir şehirdir.

Calgary- Kanada

Yaşam kalitesinin, eğitim seviyesi ve halkın refah seviyesinin en yüksek olduğu şehirlerden biri olan Kanada, Calgary şehriyle bu yıl yaşanabilir şehirler raporunda yer almıştır. Kanada’ya dair tek olumsuzluğun aşırı soğuk hava olduğu belirtilse de bu soğuğa değdiğini söyleyebiliriz.

Vancouver- Kanada

Zengin kültür yatırımları, suç oranının düşüklüğü ve yaşam kalitesi gibi çeşitli kriterlerin önemli olduğu raporda Kanada’nın bir şehri daha bu listeye girmeye hak kazanmıştır. Kanada’nın en kalabalık şehri olmasına rağmen aynı zamanda Amerika kıtasının da en yaşanabilir şehri olmuştur.

Cenevre- İsviçre

Oldukça fazla nüfusa sahip olmasına rağmen, Cenevre şehrinin nüfusunun neredeyse yarısını yabancı uyruklu vatandaşlar oluşturmaktadır. Göç oranının oldukça yüksek olduğu bu şehir yaşam kalitesi yüksekliği gibi çeşitli açılardan yaşanılabilirlik düzeyi en yüksek şehirler arasında yer almıştır.

Frankfurt- Almanya

Ticaretin, ulaşımın ve kültürel aktivitelerin gelişmişliği ile Dünya’nın en yaşanabilir 7 şehri arasında Almanya da yerini almıştır.