Yaşam · 30 Ekim 2021

Hurdacılık Yaparak Para Kazanmak

Hurdacılık yapmak, özellikle vasıfsız meslekler arasında en kazançlı olan işlerden biridir. Yolda gördüğünüz kâğıt toplayan veya metal, su şişesi, soda şişesi toplayan insanlar bu mesleği icra etmektedirler. Hurdacılık, özellikle yeterli mesai ayrıldığında ciddi kazançlar sağlayabilen bir meslektir.  Çoğu zaman saat ücreti 20 TL’nin üzerindedir ve bu iş oldukça iyi paralar kazandırmaktadır.

Nasıl Yapabilirim?

Hurdacılık yapmaya başlamak için yapmanız gereken ilk şey, bir hurda arabası ve bir de hurda poşeti almak olacaktır. Bunları alarak işe başlayabilirsiniz. Fakat topladığınız hurdaları satabilmek için bir hurdacı ile anlaşmanız gerekir. Bu kişilerin genelde dükkanları vardır, sizden topladıkları hurdaları genelde iki katına satarlar, eğer ki çok büyük bir deponuz varsa, topladığınız hurdaları deponuza koyabilir ve bu şekilde ayda bir kez veya iki kez bir kamyon kiralayıp götürüp satabilir daha çok kazanabilirsiniz.

Hurdacılık Yapmak İçin Gerekli Sermaye

Eğer iki kişi çalışıyorsanız bir depo tutmalısınız, depo en az 100m2 büyüklüğünde olmalı, bir ay içerisinde topladığınız hurdaları depoya götürüp satabilirsiniz.100 m2 depo için ortalama 1,500-2,000 kira verirsiniz, fakat iki kişi en az 15 bin liralık hurda toplayacaksınız, bunu unutmayın. Başlangıç için 2000-3000 TL arası sermaye yeterlidir.

Hurda Fiyatları

Hurda fiyatları, hurdanın cinsine göre değişkenlik gösterir.

                                              Hurdacı Alış Fiyatı               Fabrika Alış Fiyatı

  • Kâğıt hurdası:                       0,25                                          0,45
  • Demir hurdası                      2,00                                           3,75
  • Alüminyum Hurdası           10,00                                         18,00

Hurdacılık Yaparak Ne Kadar Para Kazanırım?

Kazanacağınız para, ne kadar hurda topladığınıza göre değişkenlik gösterir. Hurdacıya çalışanlar günde 100-150 TL arası para kazanırken, Fabrikaya çalışanlar günde 250 TL’ye kadar para kazanabilirler. Tabi ki kişinin performansına ve ne kadar hurda topladığına göre değişir. Örneğin günde 500 kilo kâğıt toplayan olduğu gibi, sabahtan akşama kadar sadece 150 kg toplayabilenler de oluyor. 

Herkes Hurdacı Olabilir Mi?

Bu işi yapmaya çekinmeyen herkes hurdacı olabilir elbette. Sadece biraz efor gerektiren bir iş olduğunu unutmamanız gerekiyor o kadar. Üstelik ne zaman çalışacağınız ne kadar çalışacağınız da tamamen size bağlı, çünkü bir firmaya bağlı olarak çalışmıyorsunuz.