Sağlık · 30 Ağustos 2019

Dar Mutfak İçin Pratik Kullanımlar

Ev tasarımlarında mutfaklar kimi zaman oldukça dar olarak hazırlanabiliyor. Apartman dairelerinde daha sık karşılaştığımız bu durumlarda mutfakta kullanılacak olan eşyaların düzenli olarak yerleştirilmesi son derece güç olurken aynı zamanda karışık ve dekorasyon uygulamasından yoksun olan bir alana da dönüşebiliyor. Bu sebep ile dar mutfakların planlamasında pratik kullanım alanlarının yaratılması ve uygulanacak dekorasyon seçiminde aksesuardan eşya tercihlerine kadar özenli ve sade olunması önerilir.

Dar Mutfak Uygulamasında Planlama Nasıl Yapılır?

Dar mutfakların dekorasyon planlamasında aksesuardan kullanılacak olan çeşitli eşya seçimlerine kadar tüm renklerde açık tonlara yer açılması önerilir. Bu sayede daha ferah bir ortam yakalanmış olur. Beyazın yer alabileceği mutfakta tercih edilecek aksesuarlarda abartıya kaçılmaması da önemlidir. Bunun yanı sıra hem aksesuar olarak kullanabileceğiniz hem de kullanıma uygun olan ürünleri de tercih edebilirsiniz. Baharatlıklarda, tuzluk, yağdanlık gibi tercihlerde dekoratif özellikle tercihlere yer açmanız ekstra bir ürün almanıza da gerek bırakmaz.

Bunların yanı sıra mutfağınızdaki kullanacağınız masa ve sandalyenin açılıp kapanan özellikte olması da alan yaratma konusunda destek olur. Eğer çok dar bir mutfak ise duvara monte edine masa stillerine yer verebilirsiniz. Dolap içlerine düzenleyici ürünleri de kullanarak eşyalarınızın hem daha düzgün olmasını hem de daha çok alan yaratmanın avantajını elde edebilirsiniz. Mutfağınız ne kadar dar olursa olsun mutlaka çiçeklere yer vermeniz de önerilir.