Yaşam · 14 Ekim 2020

Hangi Ülkenin Ekmeği Meşhur?

Dünyanın Her Yerinden Ekmekler

Kahvaltıların, ana öğünlerin vazgeçilmezi taze taze sıcacık çıtır ekmekler. Onları kim sevmez. Bir genel kültür niteliği taşıyan bu geleneksel lezzetleri tanımak herkesin hakkı. Ekmek sadece bizim ülkemizde değil dünyanın birçok yerinde yoğun olarak tüketiliyor. İşte en meşhur olanları!

ekmek

İtalya: Ciabatta

Ciabatta, İtalya’daki en popüler ekmek türlerinden biridir. Hamurunun ekşi olmasıyla bilinir. Zeytinyağı, un, tuz, maya ve su ile yapılır. Oldukça akışkan hamurun pişmesinin ardından çok hafif çok lezzetli bir ekmek elde edersiniz. Bol soslu yemeklerinizin yanına bu lezzeti eklemeyi unutmayın!

Fransa: Baguette

Fransa’da kruvasanlar ve baget kahvaltının vazgeçilmezleridir. Baget, kelime anlamı olarak sopa, değnek anlamına gelir ki anlamı gibi uzun ve ince bir şekli vardır. Genellikle tereyağı ve reçel ile yenen kabarık bir mayalı hamur işidir. Kepekli ve çavdarlı yapımı da mümkündür.

Almanya: Brötchen

Ekmeğin en meşhur ülkesi Almanya’da çok fazla çeşitte ekmek türü olmakla beraber Brötchen (küçük ekmek), anlamı gibi küçük yuvarlak bir ekmek türüdür. Tipik olarak ikiye bölünüp içine tereyağı veya margarin sürülerek tüketilmesinin yanı sıra yine arasına peynir, bal, reçel, jambon veya konserve balık konulup ekmek arası yenilebilir.

Hindistan: Naan Ekmeği

Avrupa kıtasının ardından baharatlarıyla bilinen Hindistan’a geliyoruz. Hindistan’ın meşhur ekmeği Naan’dır. Hemen hemen tüm yemeklerle servis edilen Naan, bir gözleme çeşidi de diyebiliriz. Şekli pizza gibi düz ve yuvarlaktır. Mayalı ve yoğurtlu ekşi hamurdan yapılır. Bu ekmekler közde pişirilmeden önce tereyağı ile yağlanır. Sıcak yemeklerle servis edilir.

Meksika: Tortilla

Tortilla aslında Meksika atıştırmalık ekmeğidir. Mayasız ve ince bir gözleme çeşididir. Geleneksel tortillalar mısırdan yapılır fakat buğdaydan yapılması da yaygındır. Tortilla çabuk bayatladığı için her gün ve hatta her öğün için taze tortilla satın alınır. Neredeyse tüm Meksika yemekleriyle birlikte tüketilir. Genellikle soslu ve haşlanmış yemeklerin yanında servis edilir. İsteğe göre peynir, sebze veya et ile doldurulabilir. Tortilla İspanya’da da vardır fakat Meksika’dan farklı olarak patatesten yapılır.

İrlanda: Sodalı Ekmek

Bu ekmek maya ile değil kabartma tozuyla yapılır. Yapımı çok hızlı ve kolaydır. Bir efsanevi bilgi şöyle söylemektedir: Bu tarif tesadüfen ortaya çıkmıştır. Bir çiftçinin sütünün ekşi olmasından dolayı ve acelesi olduğundan ekşi sütle ekmeğini pişirmeye çalışmıştır. Kabartma tozu ekleyince ortaya bu ekmek çıkmıştır. Hoş bir kıvamı vardır ve kabuklu kabarık bir ekmektir. Tüm çorbalarla birlikle ve İrlanda güveciyle beraber tüketilir. Tereyağı ve sosla beraber de yiyebilirsiniz. En önemli özelliği çok hızlı bir şekilde yapılabilmesidir. Yemekten hemen önce bile yapılabilir.

İngiltere: Scones

Çörekler (scones) İngiliz mutfağının olmazsa olmazıdır. Özellikle kahvaltı da tüketildiği gibi İngilizlerin meşhur beş çayıyla beraber de tüketilir. Çöreklerin yanında kaymak ve portakal reçeli olmadan çay vakti olmaz. Geleneksel İngiliz çöreklerinde kuru üzüm veya kuş üzümü bulunabilir ama genellikle sadedir. Kuru meyveler, portakal kabuğu ve fındık süslü çöreklerin yapımında kullanılabilir.