Yaşam · 6 Haziran 2018

Donan Su Boruları Nasıl Açılır?

Kış aylarında en sık yaşanılan problemlerden birisi de su borularında donmalardır. Böyle bir durumda ise susuz kalmak mümkün hale geliyor. Bu olumsuz durum hayatı oldukça zorlaştıracaktır.

Evdeki çeşmelerin yeniden açılması ve çalışır hale gelmesi için ise uzun süre beklemek gerekebiliyor. Ancak bu uzun bekleyişi minimuma indirmek ve donan boruları açmak için yöntemler mevcuttur.

su borusu

su borusu

Donan su borularında çözülme sağlamak için sıklıkla kullanılan yöntemlerden birisi sıcak su kullanımıdır. Şayet tesisat boruları dışarıda konumlanmış ise üzerlerine kaynar su dökmek buzları eritebilir ve su akışı tekrar sağlanabilir. Ancak günümüzde pek çok evin boru sistemi dışarıdan gelecek şekilde değildir. Bu nedenle bu yöntem kısıtlı kalmaktadır.

Donan boruların yeniden işlevsel hale gelmesi için uygulanacak yöntemlerden birisi de su borularının pürmüz ile ısıtılmasıdır. Pürmüz ucu tüpe bağlanacak ve bu şekilde tesisat ısıtılacaktır. Bu ısınma ile beraber boruda çözülme olacaktır. Günümüzde sıklıkla plastik tesisat boruları kullanılmasından ötürü bu yöntem genellikle eski yapılarda uygulanmaktadır.

donan su boruları

donan su boruları

Uzmandan Yardım İsteyin

Eski demir tesisat borularına sahip evlere uygulanabilecek yöntemlerden bir diğeri ise borulara kaynak makinesi vasıtası ile elektrik verilmesidir. Metal borular elektrik akımının etkisi ile ısınacaktır. Bu durumda buzlar çözülür ve su akışı yeniden sağlanır. Fakat bu yöntem oldukça tehlikelidir. Bu yöntem uygulanacak ise mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.