Sağlık · 20 Ağustos 2019

Güneş Yanığına İyi Gelen Uygulamalar

Yaz aylarında çıkılan tatiller sonrasında sık karşılaşılan bir sorun ise güneş yanıklarıdır. Yanıklar oldukça sıkıntı vermek ile beraber gece uykunun da alınamamasına sebep olabiliyor. Özellikle su toplama durumunda daha dikkatli olunmalıdır. Su toplaması iltihap riskini de beraberinde getirdiği için bölgenin dikkatli temizlenmesi ve mikrop kapmaması gerekir. Bunun yanı sıra güneş yanıklarında ılık soğuk arası duş ve bol su tüketilmesi de öneriliyor. Bunun yanı sıra cildin rahatlaması için ise evde bulunan birçok ürün ile bu rahatlama elde edilebilir.

Salatalık

Salatalık acının dinmesini sağlarken hem de cildin nemlenerek gerginliğin azalmasına destek olur. Salatalığı rondodan geçirebilir, rende yapabilir ya da dilimleyerek de cildinize sürebilirsiniz. Salatalık suyunu cildiniz kısa sürede emecektir.

Aloe Vera Jeli

Nemlendirme etkisine sahip olan aloe vera jeli özellikle yaraların ve yanıkların tedavisinde onarıcı etkiye de sahiptir. Cildin kısa sürede nemlenmesine destek olan jel aynı zamanda acının da azalmasına etki ederek yanığın kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır.

Zeytinyağı

Doğal çözümler içinde bulunan zeytinyağı gerilen cildin gerginliğinin alınmasına destek olurken yanık bölgenin de iyileşmesini sağlar.

Lavanta Yağı

Zeytinyağı gibi nemlendirmeye destek olan lavanta yağı yanığın iyileşme sürecini de hızlandırır. Bunun yanı sıra hoş ve etkili olan kokusu ise uykuya dalışınızı hızlandırır. Bu sayede rahat bir uyku çekmenize de destek olur.