Yaşam · 31 Aralık 2020

Rafting Nasıl Yapılır?

Raft adı verilen botlarla akış hızı ortalamanın üstünde olan nehirler üstünde ve başında profesyonel bir rehber ile takım halinde yapılan bir spor dalı olan rafting, akarsu üzerinde yapılan sporlar arasında en fazla ilgi gören spor dalı olarak da kabul edilmektedir. Herhangi bir teknik bilgi ya da beceriye ihtiyaç duymadan, takım lideri olan rehberin tavsiyeleri ile rahatlıkla yapılabilecek olan rafting esnasında kullanılan botlar, önceki zamanlarda da askeri amaçlar ile kullanılmaya başlanılmış olmasına rağmen sonraki zamanlarda ise bir spor dalı haline gelmiştir.

rafting-nasil-yapilir

Nasıl Yapılır?

Rafting sporu esnasında, nehir ve çay gibi akarsu yatakları üstünde bot ile kaydığınız sırada, ağaç kütükleri ya da kısa ve uzun çağlayan gibi pek çok değişik doğal ellerle de karşılaşabilirsiniz. Ki bu engeller, debi olarak da bilinen suyun akış hızına da etki eder. Akarsu içindeki bu tarz oluşumlara da Rapid adı verilir ve rafting için de 6 farklı zorluk derecesi de oluştururlar. Bunlar ise aşağıdaki gibidir;

  1. derece zor rafting parkurları, çocuklar, iyi yüzme bilmeyen yetişkinler ve kendini tam anlamıyla hazır hissetmeyenler için uygun parkurlardır.
  2. derece zor rafting parkurları, oldukça hızlı akan nehirler olmamak ile beraber akarsuyun hızlandığı yerlerin 1.dereceye göre daha fazla olması sebebiyle 1.dereceye göre kısmen daha da zor olan parkurlardır.
  3. derece zor rafting parkurları, iyi yüzme bilen ve profesyonel bir rehber eşliğinde yapılacak olan raftingler için uygun olan parkurlardır.
  4. derece zor rafting parkurları, takım halinde yapılan ani manevralar, girdaplar, şelaleler ve kayalar için hazır rafting grupları için parkurlardır.
  5. derece zor rafting parkurları, şelalelerden uçmaya, ani manevralara ve en hızlı olan akıntılara karşı hazırlıklı rafting grupları için uygun olan parkurlardır.
  6. derece zor rafting parkurları, en zor parkurdur. Ve ülkemiz il sınırları içinde yalnızca Çoruh nehri 6.derece rafting parkuru olarak sayılabiliyorken, bu seviyede rafting yapmak için de oldukça ciddi riskleri göze almanız gerekmektedir.

Rafting hakkında ve raftingin nasıl yapılacağı hakkında sizlere detaylı bilgiler vermiş bulunmaktayız.