Sağlık · 30 Ocak 2019

Terlemek Zayıflatır mı?

Terlemek özellikle yaz aylarında son derece rahatsız etse de beden için oldukça gerekli bir durumdur. Vücuttan toksinin atılmasını sağlamanın yanı sıra kanında temizlenmesine destek olur. Özellikle fiziksel aktivite sonrasında yaşanan terleme daha yoğun olup kalp içinde faydalıdır. Birçok kişi terlemenin faydalı olduğunun bilincindedir. Özellikle terleyerek toksin atmak isteyenlerin uğrak yeri ise saunalardır. Saunalarda yapılan terleme işlemi ise uzmanlarca önerilmemekte. Özellikle kalp rahatsızlığının yaşanmasına ve tansiyonda yaratacağı sakıncalar sebebi ile doğal yollar ile terlemek en ideal olan yöntemdir. Peki, terleyerek kilo vermek mümkün mü?

Terlemenin Zayıflamaya Katkısı

Terleme esnasında yaşanan vücut ısısı artışı fazla kalori harcanmasına sebep olur. Bu durum ise zararlı toksinlerin bedenden uzaklaşmasını sağlarken aynı zamanda metabolizmanın da daha işlek hale gelmesine ve hızlanmasına neden oluyor. Terlemek vücutta dolaşan kanın temizlenmesini sağlayarak bedensel olarak daha sağlıklı olmamız için son derece önemlidir. Bunun yanı sıra vücutta oluşan yağ yakımını da sağlar. Elbette aşırı derecede terlemek bir hastalık belirtisidir. Fakat normal ölçüde terlemek ve bunu spor egzersizi ile yapak beden birçok anlamda destek sunuyor. Terlemenin vücutta yaratığı olumlu yanlara bakıldığında zayıflamak için etkili olduğu söylenebilir.

Terleyerek atılan suyun ve mineralinde bedene geri kazandırılması gerekir. Bol su tüketmenin yanı sıra özellikle yaz aylarında maden suyu içmekte mineralin geri kazandırılmasına destek olacaktır.