Yaşam · 21 Nisan 2021

PlayStation nedir?

Oyun dünyasında iki farklı hikâye tarzı oyun bulunmaktadır, arcade oyun, rol yapma oyunu gibi pek çok farklı tarzda oyun olabilir. Ancak oyun başlığını iki farklı dala bölmek istersek bunlardan biri bilgisayar oyuncuları ile karşımıza çıkan türdür bir diğeri ise PlayStation olarak karşımıza çıkmaktadır. PlayStation oyun nedir bunu inceleyecek olursak şu sonuçlar karşımıza çıkacaktır.

PlayStation nedir

PlayStation Oyunları

İlk olarak karşımıza 1994 senesinin 3 Aralık günü çıkan, Japonya da oyun konsolu olarak tanıtılan PlayStation adıyla duymuş olduk. Ardından daha sonraki süreçte değişik türlerde farklı bir deneyim sunması ile dünya çapında bir üne kavuşmuştur. PlayStation oyunlarının dudak uçuklatan fiyatları ile günümüzde oldukça yüksek piyasa satılmasına neden olmaktadır. PlayStation oyunlarına göz atacak olursak şunları görürüz. PlayStation özellikle 1 ya da PS 1 olarak adlandırılan oyun konsolu ile ilk serini oluşturmuştur. Bu ilk serinin 1994 yılında ilk çıkışı ile birlikte sürülen oyunu olarak karşımıza çıkmakta. Oyun konsolu dünyasında aniden yer alan PlayStation’ın gelişimi ise sanıldığı kadar hızlı olmamıştır daha yavaş bir şekilde ilerleme yaşamıştır.

PlayStation 1 serisi özellikle 100 milyon adet satın alınması ile oldukça popüler olmuştur. Bunun sonucunda ise Sony’nin yeni bir konsol üretmesi ile birlikte 9 yıl gibi bir süre sonra yeni bir üretime başlamıştır. 2000 yılında ise Sony, yeniden güçlendirilmeye başlanmış ve bu şekilde ön plana çıkan özellikleriyle serinin bel kemiğini oluşturacak türden ürünlerden biri olan PlayStation 2 ürününü piyasaya sürmüştür. PlayStation 1 ile özellikle oynayacağınız oyunların sayısın çok daha fazla olması nedeniyle CD sürücüsü sayesinde oyunlarda çalıştırma özelliği ve bunun yanı sıra kolay kontrol özellikleri arasında yer alması bakımından önemlidir. PS serisinin özellikle ilk oyunu ve aynı zamanda en çok oynanan oyunun ise Gran Turismo isimli oyun olması bakımında büyük önem taşımaktadır.

PlayStation Oyun Nedir?

Oyun bilgi birikimi bilgisayarlara bir koltuk başında oturarak değil aynı zamanda, salonda ki bir koltuğa uzanarak, elinizde bir kontrolcü kumandası ile oyun bilgi birikiminizi ve oyunu yaşamanızı sağlaması bakımından önemlidir. İçerisinde bilgisayarlarda bulunmayan konsol oyunlarının bulunmasının beraberinde farklı sürüm, farklı oyunlar bulunması nedeni ile artık VR gözlük yani sanal gerçeklik desteği de sağlamayı başaran PlayStation, farklı bir oyun deneyimi yaşatmaktadır.

PlayStation’ın Tarihi

PlayStation ya da PS olarak isimlendirilen oyun konsolu, Sony Computer Entertainment tarafından geliştirilmiştir. İlk olarak 3 Aralık 1994 tarihinde, Japonya’da tanıtılan video oyun konsolu markası olan PlayStation, beşinci, altıncı ve yedinci nesil oyun konsolu olarak karşımıza çıktı. Her çıkardığı konsol nedeni ile daha çok geliştirilen ürün aynı zamanda satış rekorları kırmıştır. Video oyun konsolunun en son PlayStation modeli ile yakın bir zamanda karşımıza çıkmayı başarmıştır. PlayStation yeni konsolunu oyun severlere duyurmuştur olan Sony’nin bugüne dek çıkarmış olduğu PlayStation oyun konsolları şunlardır. PlayStation 1, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 4 Slim, PlayStation 4 Pro gibi birçok modeli üretmiştir.