Yaşam · 21 Ekim 2021

McDonald’s Bayilik Şartları Nelerdir? Kazandırır Mı?

McDonald’s dünyanın en kaliteli ve en büyük fast food zincirlerinden biridir. Ülkemizde de her şehirde bulunan McDonald’s’ın binlerce şubesi bulunmaktadır. Hamburger sektöründe çığır açan McDonald’s’ günde yüzlerce hatta binlerce müşteri ziyaret ediyor.

McDonald’s’ların %85’i bayilik sistemi ile çalışmaktadır. Firma bayilik vererek birçok kişiye iş imkânı sağlamaktadır. Marka bayilik vereceği kişileri büyük bir titizlikle seçer. McDonald’s bayilik almak isteyen kişiler gerekli yatırım bedelini ödeyebilmeli ve girişimci bir ruha sahip olmalıdır.

McDonald’s Bayilik Şartları Nelerdir?

McDonald’s bayilik almak isteyen kişiler ilk olarak gerekli şartları yerine getirmelidirler. Firma marka adını ve kimliğini her zaman korumak ister. Bu nedenle de bayilik vereceği kişileri büyük bir titizlikle seçmektedir. McDonald’s bayilik alabilmek adına bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır:

  • McDonald’s bayilik almak için yeterli iş tecrübenizin olması gereklidir.
  • McDonald’s her zaman girişimci ruha sahip kişilerle çalışmak ister.
  • Bayilik alan kişiler mesai saatleri içerisinde her zaman işinin başında olmalıdır. İşi başkasına devretme yetkisi yoktur.
  • Bayiliği sadece tek bir kişi alabilir, ortak ya da başka şirketler ile anlaşma kabul etmez.
  • Bayilik alabilecek kadar sermayenizin olması gerekmektedir. Yatırım bedeli ise şubenin konuma ve büyüklüğüne göre değişmekte olup, bu bedel ortalama 250.000$ – 400.000$+ KDV arası değişmektedir.
  • Bayi açacağınız konum oldukça önemlidir. Bayiler AVM’lerde ve yaya yoğunluğu fazla olan caddelerde açılmalıdır.
  • Caddelerde açılacak bayilerin zemin katta olması tercih edilmektedir.

McDonald’s Bayisi Nasıl Açılır?

İlk olarak McDonald’s resmî sitesinden Franchising başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurup gönderdikten sonra başvurunuz değerlendirilir ve kabul edilirse sermaye kontrolü yapılır. Sermayeyi de karşılayabiliyorsanız firma size bir aylık bir eğitim verecektir.

Eğitimi tamamladıktan sonra 5 gün boyunca iş başında değerlendirmeniz yapılır. Bu değerlendirmelerden geçen kişiler McDonald’s şubelerinin başına geçebilirler. Değerlendirme yapıldıktan sonra bir kez daha mülakat yapılır. Bu mülakatta da başarılı olmanız gerekmektedir. McDonald’s başlangıç için 30 bin dolar talep etmektedir. Daha sonra ise bu bedel 500 bin dolara kadar çıkabilmektedir.

Ödemeyi de yaptıktan sonra McDonald’s uygun bir şube bulur ve bulduğu şubeyi satın alarak size kiralar. Mülk satın alındıktan sonra bayi için gerekli ekipmanlar tedarik edilir. Her iş bittikten sonra bayide çalışacak elemanlara gerekli eğitimler verilerek çalışamaya hazır hale getirilir.

McDonald’s Bayilik Kâr Marjı

McDonald’s bayilik almak isteyen kişilerin aklını kurcalayan sorulardan biri kâr marjıdır. Kâr marjı ortalama %60-70 arasında değişmektedir. McDonald’s bayilerinin her zaman iş yapacağı unutulmamalıdır. Firma her gün yüksek oranda ciro elde etmektedir. Bir McDonald’s bayisi ayda ortalama 1 milyon ciro elde etmektedir. Bu oranda net brüt karı ise yaklaşık 650 bin TL’dir. Yapacağınız diğer masrafları da çıkaracak olursa 300 bin TL kadar kazanç sağlamış olursunuz.