Sağlık · 30 Aralık 2018

Yağlı Cilt Nasıl Temizlenir?

Yağlı cildi olanların şanslı olduğu düşünülür. Çünkü yağ oranının yüksek olması nedeniyle cilt geç kırışıp yaşlanır. Her zaman diri görünür. Tabi bunlar avantajları pek çok dezavantajı da var. Sürekli parlayan bir cilde sahip olmak bazen sıkıntı yaratabilir. Yağlı cilt diğerlerine göre daha hızlı kirlenir ve bu kiri ciltten arındırmak zordur. Gözenek yapısı gittikçe genişler yeterli bakım yapılmaz ise delikli bir dokuya dönüşebilir. Açık gözenelerde siyah nokta oluşumu vardır bunlardan kurtulmak için sürekli bakım yapmak gerekir. Özellikle ergenlik döneminde akne ve sivilce oluşumu sağlık problemi sayılacak derecede yoğun olabilir.

Yağlı cilt problemlerinden korunmanın en etkili yolu temizliğinin iyi yapılması. Sabah kalktığınızda rahatsız edici derecede yağla kaplanmış olan deriyi güne hazırlamak için mutlaka özel bakım uygulamak gerekir. Sadece su ile yıkayıp kurulamak temizlemek için yeterli değildir. Sabunların çoğu ağırdır ve yıkadıktan sonra kurutucu etki yaptığından yağlanmayı arttırır. Köpük temizleyiciler daha çok yüzeysel temizlik sağlar bu nedenle yağı temizlemezler.

Yağlı Ciltler İçin Sabah Temizliği

Cildinizin üzerindeki kirli yağ tabakasını arındırmak için iki yol kullanabilirsiniz. İlki yumuşak bir süngere yağlı cilt tipine uygun bir jel sürerek beş dakika kadar yavaş yavaş masaj yapıp sonra da ılık su ile yıkamak. Bu hem cildi tahriş etmeyecek hem de ölü deriyi temizleyecek bir yöntemdir. Ardından yağsız bir nemlendirici sürerek birkaç dakika dinlendirin cilt nemsiz kalmadığı için aşırı yağlanma yapmayacaktır.

İkinci yöntem ise çok taneli ve ağır içerikli olmayan bir peeling ürünü ile iki dakika masaj yapın ve yine ılık su ile temizleyin. Peeling ürünü gözenekleri açacağı için bu işlemden sonra derinlemesine temizlik yapacak alkolsüz bir tonik ile cildinizi silin.  Gözenek sıkılaştırıcı ve nemlendirici bir krem ile bakımınızı sonlandırabilirsiniz. Eğer makyaj yapacaksanız 15 dakika kadar beklemeniz daha uygun olacaktır.

Haftada bir bal ve limon, kahve telvesi ve kil maskesi gibi maskeler yaparak cildinizi beleyebilirsiniz.