Gezi · 26 Temmuz 2022

Mağaradan Ev Olur mu Diyenlere Yaodong Evleri 

Mağaradan ev konsepti son senelerde giderek artan popülerliğe sahiptir. Yaodong evleri olarak da bilinen bu mağaradan ev türlerinde yaşam alanınız mağaranın iç kısımlarını oluşturuyor. İstediğiniz dekorasyonu sağlamak için bazı detaylara önem vermek işinizi kolaylaştıracaktır. Doğal ortamdan hoşlananlar için minimal tasarımlarla birlikte mağaradan evlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Yaodong Evleri Hakkında

Geleneksel Çin mimarisinin etkilerini taşıyan Yaodong evleri, kaya, dağ eteğindeki girintilerin eve dönüştürülmesi şeklinde tanımlanabilir. Doğal materyallerin iç kısımlarına doğru girintilerde yapılan mimari sayesinde avantajlı dekorasyon fikirleri de hayata geçirilmiş oluyor. Mağara evlerde bazen ahşap eklemeleri de görebilir ve taş yapıların çeşitli malzemelerle zenginleşmesini sağlayabilirsiniz.

Kapadokya Mağara Evler

Türkiye’de mağaradan ev dendiğinde akla gelen ilk yer Kapadokya olacaktır. Tarihi açıdan geçmiş dönemlerde Çin topluluklarının da etkisinde kaldığı bilinen bu mimari yarıda kalarak günümüze kadar yapısını korumuştur.

Mağara evlerde yerin altına kadar inen bölümler olabileceği gibi yer yüzeyinde bölgesel bir kullanım da olabilir. Çoğu yaodong evinde yarı mağara yarı beton inşaat görseline rastlanabilir. Bazı yerlerde ise doğal alanda mümkün olmayan mağara evleri yapay şekilde oluşturulmaktadır.

Tatil amaçlı ziyaretçiler için Kapadokya evleri günümüzde de yoğun bir ilgi toplamaktadır. Doğal ortama olan ihtiyacın neden olduğu bu ilgi gelecek dönemlerde de varlığını sürdüreceğe benziyor.

Mağaradan Evlerde Dekorasyon Fikirleri

Mağaradan evlerde dekorasyon trendleri konusuna değinmeden geçmemek gerekiyor. Evlerde dekorasyon yaparken mağara konseptinin doğal renklerine odaklanmak gerekecektir. Doğal taş görüntüsü gri renklerdeyse ortamda beyaz ve siyah tonlar destekleyici olur.

Mağaradan evlerde beyaz renk her kaya yapısında uygun olacaktır. Sarı renk mağara yapısında bej ve sarı tonlarda birçok seçeneği görebilirsiniz. Mağara içerisine entegre edilmiş ve edilmemiş kısımları ayırarak ayrıca trendleri takip edebilirsiniz.

Mağara Evlerde Halı Kullanımı

Mağara evlerde halı kullanımı sıcaklık zemin dengesi bakımından önemlidir. Halı geçiş yerleri ve ısıtma sistemlerini bölgesel olarak ayarlayabilirsiniz. Zemin ısıtma sistemi yapay mağara evlerde daha kolay olabilir. Organik mağara evlerde dekorasyon fikirleri açısından avantajlı bir zemin için açık yer bırakmamak gerekir.

Mağara Ev Duvar Dekorasyonu

Mağara evlerde duvar dekorasyonu en önemli kısımlardan biridir. Duvar özelliklerine göre bölgesel doğal süslemelere yer verebilirsiniz. Duvar örtüleri açık tonlarda ortama güzel bir enerji katacaktır. Aksesuarlar oyuklara yerleştirilebilir ve otantik bir ortam sağlanabilir.

Mağaraların içerisinde yeniden bir şekillendirme yapabiliyorsanız kendiniz ya da çalışacağınız bir ekip güzel sonuçlar verebilir. Dekorasyona özel renk geçişlerini ideal bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Mağara evlerin tümü içeriye gömülü haldeki konutsa duvar dekorasyonunda raf sistemleri eklenebilir. Sıralı ve alt alta bir duvar görseli yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Mağaradan Ev Dekorasyon Fiyatları

Bir alanın dekorasyonunun fiyatlandırması yapı özelliklerinde nasıl işlemler olacağına göre değişmektedir. Mağaradan ev konsepti ofis olacaksa ayrıca bir iç mimari çalışma talep edilebilir.