Diyet · 15 Haziran 2022

Yağ Yakmanın Yolları Nelerdir?

Estetiksel olarak rahatsız ettiği gibi, sağlığımızı da son derece olumsuz etkileyen fazla kilolar, can sıkıcı olmaya devam etmektedir. Sağlıksız beslenmeden, hareketsizlikten ve genetiksel problemlerden kaynaklanan kilo artışı çeşitli yollarla önüne geçilebilecek bir durumdur. Maalesef ki pek çok sağlık problemine davetiye veren kilo sorunsalı, günümüzde her beş kişiden üçünde rastladığımız bir sorun haline gelmiştir.

Diyet yaparak bunların önüne geçmektense hayat felsefemizi yeniletecek, sağlıklı yaşamı kendimize ilke edinmeliyiz. Bedenimizi ve kendimizi seviyorsak işe sağlıklı besinler tüketerek başlayabiliriz. Yağ yakımını hızlandırmak için yapılması gereken en önemli maddelere bir değinelim.

1-Karbonhidrat Dengesine Dikkat Et:

Uygun miktarda alınan karbonhidrat yağ yakımını hızlandırır. Haftanın belirli günlerinde karbonhidrat tüketilmelidir. Vücudumuzda oluşan yağların büyük bir çoğunluğu karbonhidrattan değil, yağlardan oluşmaktadır. Beynimiz ve böbreklerimiz karbonhidratlara bağlıdır ve bu nedenle, aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir.

2- Öğünleri Doğru Zamanda Tüket:

Yağ yakımı için en önemli hususlardan birisi de doğru zamanda doğru besin tüketimidir. Örneğin, sabah kahvaltınızı en geç 09:00’da tamamlamış olmanız gerekmektedir. Çünkü metabolizma sabahın erken saatlerinde işlevini olduğundan çok daha hızlı yapmaktadır. Geç saatte yapılan kahvaltı direkt yağ olarak yerleşmektedir. Akşam yemeklerini de mümkün oldukça geç saatlere bırakmayınız. En geç 20:00’de yeme ihtiyacı tamamlanmış olmalıdır.

3-Hayatına Hareket Kat:

Sağlımız açısından en önemlisi de hareketliliktir. Bedenimizin daha uzun yıllar boyu sağlam ve dayanıklı kalmasını istiyorsak aynı zamanda da fazla yağlarımızdan da sıkıldıysak harekete geçme vakti. Hareketlilik sayesinde, çeşitli sağlık problemleriyle de başa çıkabilirsiniz. Hayatınıza egzersizi, sporu ve sık yürüyüşleri dahil etmelisiniz. Bunların hiçbiri size uygun aktiviteler değilse, dans edebilirsiniz. Dans etmek ruhsal olarak iyi geleceği gibi, yağ yakmanızı da hızlandıracaktır.

4-Bol Su Tüketimi:

Vücudumuzun en fazla ihtiyaç duyduğu maddelerin başında su gelmektedir. Hücrelerimizi yenilerken, kendimizi zinde hissetmemize olanak sağlayan su, aynı zamanda müthiş yağ yaktırma özelliğine sahiptir. Günde en az 1,5 veya 2 litre su tüketmek gerekmektedir.

5-Uyku Düzeni:

Bilimsel açıklamalara göre, günlük ortalama 6 saatten az uyuyan insanların, yağ yakımının yavaş olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda vücut kitle endeksinin yükselmesini sağlar. Uyku düzensizliği stres, kaygı bozukluğu gibi pek çok rahatsızlığa sebebiyet vermektedir. Bunların önüne geçebilmek adına verimli bir uyku almak oldukça önemlidir.