Dekorasyon · 30 Temmuz 2020

Kış Bahçesi Nasıl Dekore Edilir?

Kış bahçeleri mimari yapılarda farklı bir eğilim oluşturdu. Evlere bitişik veya ayrı bir alanda yapılan bu alanlar genellikle metal iskelet, cam tavan ve cam duvarlardan oluşmaktadır. Bu bahçelerde yerel bitkilerin yanında tropikal bitkilerin büyütülmesi mümkündür. Böyle bir bahçeye sahip olmak birçok kişinin hayali olmakla birlikte, sahip olanlar için de bahçenin düzenlenmesi ve iç düzenlemesi büyük önem arz etmektedir.

İçinde bitkiler barındıran, doğaya yakın olma hissi veren ve görsel bir atmosfer sunan kış bahçelerini düzenlemek de bir yetenek ve kabiliyet meselesidir. Bu işi yapan profesyonel firmaların bulunması işleri kolaylaştırmakla birlikte, bahçe sahiplerinin de kendi fikirlerini uygulayacakları bazı ipuçları bulunmaktadır.

Bitki Çeşitliliğini Sağlamak

Yüksek cam tavan ve duvarlar sayesinde içeriye yeterince güneş ışığı gireceğinden, bitki yetiştirmek zevkli olacaktır. Bahçenin köşe alanlarına konulacak platformların üzerine sarkan bitkiler yerleştirilebilir. Yüksekliği farklı ebatlarda ağaç ve çalılar mobilyaların arkalarına yerleştirilerek bahçe zenginliği artırılır. Raflarda ve sehpa üzerindeki bitkiler değişik kontrastlar sağlayacaktır. Bitki çeşitliliği ve zenginliği bahçede oturanları doğanın içinde hissettirecektir.

Rahat ve Kullanışlı Mobilyalar

Bu alan daha çok dinlenme ve keşifli dakikalar geçirmek için oluşturulduğundan, kullanılacak mobilyalar rahat olmalıdır. Zaman geçirmek için kimi zaman çay içmek, kitap okumak veya arkadaşlarla sohbet etmek gibi faaliyetler yapılacağından, mobilyaların da ortama uygun rahatlıkta olması iyi olacaktır.  Odanın boyutlarına göre seçilecek küçük koltuklar, kanepeler veya sandalyeler, kış bahçesi için oluşturulan dekorasyon mantığına ters düşmemelidir. Çünkü bu alan evin salonu veya oturma odası değil, dinlenmek ve doğayla iç içe olmak için oluşturulan alandır.

Bahçe Alanında Bitki Bakım Yeri

Bu kadar bitki, ağaç ve çiçek için de bahçenin bir köşesinde bakım alanı oluşturulmalıdır. Küçük bir masa veya tezgah bu iş için ideal olacaktır. Bakım zamanı gelen bitkilerin toprak değişimi, sulanması, kurumuş yaprak veya kırılmış dalların temizlenmesinin bu alanda yapılması uygun olacaktır. Bitkilerin bakım işleri de rahatlatıcı ve huzur verici bir iş olacağından, bitkilerin de sürekli canlı olarak kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca böyle bir bakım alanı oluşturmak bahçenin de temiz olarak kalmasına yardımcı olur.

Doğal Taş Kullanmak

Bahçenin evle bitişik duvarı doğal taşlarla kaplanabilir. Doğada bulunacak doğal taşlarla mini havuzun kenarları zenginleştirilebilir. İşlevsel olduğu kadar kolay temizlenmesi nedeniyle farklı ebatlarda taşlarla ortam düzenlemesi yapılabilir.

Bahçeye Küçük Ağaçların Yerleştirilmesi

Son yıllarda sıklıkla bahçelerde minyatür ağaçlar kullanılmaktadır. Meyve ağaçlarının yanı sıra, boyları 2-2.5 metreyi geçmeyen ağaçlar bulmak mümkün. Ortamın bu tür ağaçlarla daha çok zenginleştirilmesi bahçeyi cazip hale getirecektir.  Ağaçlarla küçük bitkiler arasında yükseklik farkı yaratarak daha görsel bir bahçe oluşturmak mümkün olacaktır.

Daha işlevsel ve kullanışlı kış bahçeleri oluşturmak biraz da hayal gücüne dayalıdır. Nasıl bir bahçede oturmak istenildiğine bağlı olarak, yapılacak düzenlemeler de ona göre değişmektedir.