Sağlık · 3 Aralık 2018

Yatağı Islatmanın Çözümleri

Günümüzde küçük çocuklarda en yaygın görülen sağlık problemlerinden birisi gece yatağı ıslatmaktır. Bu durum bazı uzmanlar tarafından psikolojik sebeplerden kaynaklı olarak ifade edilirken bazı uzmanlarda bu durumun ürolojik bir hastalık olabileceği belirtmektedir. Yatak ıslatma çocuklarda çok yaygın görülen bir durumdur. Çocukların yatağı ıslatması durumunda kesinlikle endişelenmeyin. Çünkü, çocukların yüzde 10’u yatağını ıslatır.

7 yaşına kadar olan çocuklarda yatak ıslatılması normal bir durumdur. Ailelerin altını ıslatan çocukları için strateji uygulayabilirler Yatağı ıslatan çocuklar için kızmak yerine çocuğu cesaretlendirmek gerekir. Yatağı ıslatan çocuklar için öncelikli olarak tetikleyici ürünleri ortadan kaldırmak gerekir. Çocuklara kafeinli ve şekerli içecekler içirmemelisiniz. Her 2 saatte bir tuvalete gitmelerini alışkanlık haline getirin.

Çocuğa Yatmadan Önce Kazandırılması Gereken Alışkanlık

Özellikle küçük çocuklar için bunu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Çocuğu yatmadan önce tuvalete gönderin. Tuvalete gidip gitmediği konusunda da emin olun. Gece için çocuğun tuvalete rahatlıkla gitmesini sağlayacak bir ışıklandırma yapın. Yatağı ıslatma problemini günlük yaşayan çocuklar için ebeveynler çocukların yattıkları yerin altına sıvı geçirmez örtü sermelidir. Yine yatağın yanında yedek pijama bulundurmak işinizi kolaylaştırır.

Bazı çocuklarda yedikleri yiyeceklerden dolayı kabızlık görülebilir. Bu durumda çocuğu mümkün olduğu sürece takip altında tutmakta yarar vardır. Kabızlık hastalığı mesane sorunlarının ortak nedeni olan bir hastalıktır. Yaşanabilecek böyle bir durumda çocuğunuzu doktora götürmelisiniz. Yatak ıslatma konusunda teknolojiden de yararlanabilirsiniz. İdrar yolu yatak alarmı kazaları önleme konusunda çok etkilidir.