Sağlık · 11 Nisan 2017

Kozmetik Ürünleri Alırken Bu Maddelere Dikkat!

Günümüzde kozmetik ürünlerinde kullanılan ve sağlık için oldukça zararlı olan maddelerin varlığı biliniyor. Bu maddelerin bulunduğu kozmetik ürünleri satın almak ve kullanmak ise sağlık açısından son derece zararlı olup kansere kadar birçok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Bu sebep ile yapılan araştırmalarda kozmetik ürün alımında dikkat edilmesi gereken maddeler açıklandı.

Parapen

Kozmetik ürünlerin birçoğunda yer alan Parapen maddesi ürünün daha uzun süre ile kullanılabilmesini sağlayan koruyucu bir maddedir. Küf ve bakteri gibi Zaralıların oluşmasını önleyen bu madde meme kanserine sebep olabiliyor.

kozmetik

kozmetik

Sentetik Renklendiriciler

Kozmetik ürünler içinde yer alan sentetik renklendiriciler sentetik renklendirici olarak ifade edilmiyor. Genellikle FD&C ya da D&C olarak ifade edilen bu madde kansorejen etki yaratır.

SLS ( Sodyum Lauryl Sülfat)

Kişisel bakım ürünlerinde yer alan SLS maddesi genel olarak yüzde doksan oranında er alıyor. Şampuan, duş jeli, akne ilacı ve benzeri birçok ürün içinde bulunan bu madde genellikle köpüren kişisel bakım ürünlerinde yer alıyor. Sağlığa zararlı olup tahrişe sebep olabiliyor.

kozmetik ürünleri

kozmetik ürünleri

Parfüm

Hoş kokusu ile dikkat çeken parfüm eğer doğal olan ürün ve madde karışımlarından elde edilmemiş ise sağlık açısından oldukça zararlı sonuçların oluşmasına sebep olabiliyor. Solunum yolu hastalıkları, alerji gibi rahtsızlıklara sebep olabilen parfüm nemlendirici, vücut losyonu, saç kremi, kolonya gibi birçok ürün içeriğinde bulunuyor.