Dekorasyon · 11 Eylül 2020

Salon Nasıl Düzenlenir?

Bir evin en önemli yaşam alanı salondur. Genellikle evin en geniş odasıdır. Salon düzenlemesi yapılırken bütün detaylar göz önünde bulundurulur. Seçtiğiniz renkler, aksesuarlar, eşyalar sizin kişiliğinizi yansıtır. Ve kişiler seçtikleriyle ve zevkleriyle fark yaratmaya çalışırlar. Her evin salonu kendine özgüdür ve diğerlerinden farklı bir hayatın göstergesidir. Hatta her bölgede kültürel farklılıklar salonların tarzını belirleyen unsurlar arasında yer alır. Bir salonda çok fazla eşya olması salonun güzel ve şık olduğu anlamına gelmez. Daha ferah ve şık görünüm elde etmek için sade, birbiriyle uyumlu eşyalar seçmek salonu daha beğenilir kılar. Kullanılan renklerin doğallığı huzurlu bir dekorasyon elde edilmesini sağlar.

Eşyaların Uyumu

​​​​​​Salonda kullanılan eşyaların birbirine uyumu en baştaki önem verilen nokta olmalıdır. Örneğin koltuk takımı ile perdeler birbirine uyumlu olmalı veya halı ile zemindeki döşemenin rengi birbirini tamamlamalıdır. Yerleştirilen eşyaların göze hitap etmesi için duvar renginin eşyalardan daha açık tonda olması gerekir. Örneğin bej rengi bir mobilyanın kendini göstermesi için duvarların çok açık sütlü kahve ile pudra karışımı bir tonda boyanması gerekir. Eğer ki mobilya tarçın rengi olsaydı o zaman duvarların daha açık tonlarda tercih edilmesi doğru bir karar olurdu. Duvardaki tablolar aksesuarlar odanın şıklığına şıklık katar. En az duvar kadar önemli olan bir diğer unsur da tavandaki izlenimlerdir. Fark yaratan bir salon elde etmek için hem duvar hem tavan birbirini tamamlayan şıklıkta olmalıdır. Tercih edilen aksesuarlar da salondaki yaşam alanının kalitesini artıran unsurdur. İçinizi ferahlatan aksesuarlar seçerek salondaki yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. En çok vakit geçirilen yer olarak düşünüldüğünde salon insanların en önemli yaşam alanıdır.

Salon Döşemesinin Aşamaları

Salon döşemesi yapılırken öncelikle bir eşyayı kendinize odak noktası seçmeniz gerekir. Uyumu ve şıklığı yakalamak için diğer tüm eşyaları seçtiğiniz ilk eşyaya göre belirlemeniz işinizi büyük anlamda kolaylaştıracaktır. Büyük bir salona sahip değilseniz her alana eşya koyarak boğucu bir ortam yaratmak yerine az eşyayla daha şık bir salon elde etmek doğru tercih olur. Örneğin küçük bir salonda televizyonu koymak için büyük bir ünite yerine duvar rafı şeklindeki yer kaplamayan bir ünite seçilmesi salonu hem şık hem de ferah hale getirir. Eğer ki salonunuz geniş ise tüm duvarı kaplayan bir televizyon ünitesi kullanmak boşlukları doldurmak adına size kolaylık sağlayacaktır. Televizyona en yakın mesafeye koltukları yerleştirmek ve salonun uç noktasına yemek masası yerleştirmek salonunuzun kullanım şeklini daha kolay hale getirir.

Bir salonda diğer en önemli eşya ise perdedir. Salonun ilk bakıştaki şıklığını yansıttığı için perde seçiminde hem renk hem de şekil olarak özenli olmanız gerekir. Eğer desen olarak ayrıntılar bulunan mobilyalar seçtiyseniz perdelerinizde mutlaka sade bir şıklığı yakalamanız gerekir. Salon düzenlemesi yapılırken öncelik her zaman zevkleriniz olmalıdır.