Yaşam · 13 Nisan 2017

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ev kiralama konusu günümüzde oldukça basit olsa da bazı detayların bilinmesi daha sonra sorun yaşamamak adına önemlidir. Bu sebeple ev kiralarken dikkat edilecek birkaç mevzu ile işiniz kolaylaşabilir. Örneğin internette görülen bir evin mutlaka yerinde de görülmesi gerekir. Gündüz ve akşam nasıl göründüğü çevresinin nasıl olduğu gibi konular önemlidir.

ev

ev

Bir diğer konuda yasal düzenlemelerdir. Kira kontratı bu yasal düzenlemeler için vardır. Kira artışının usule uygun olarak yapılması gibi pek çok önemli konu bu kontratta yer alır. Ev kiralayacak kişilerin bu sözleşme maddelerini titiz bir şekilde okuyup incelemeleri gerekir.

Eşyaların Kontrolü ve Kira Zamanı

Bazı evlerin eşyalı olduğu bilinir. Bu eşyaların da şayet internetten bakılıyorsa yerinde görülmesi ve sağlamlığının garanti edilmesi gerekir. Özellikle ev içerisindeki kombi gibi, şofben gibi önemli eşyaların elden geçmesi gerekebilir. Evi kiralayacak kişilerin bu arızaları onarması gerekir ki ileride ciddi tehlikelerle yüzleşmek zorunda kalmasın.

ev kiralama

ev kiralama

Bir diğer konu ise ev kirasının ödenme zamanıdır. Ev sahipleri 3 ay peş peşe kiralarını alamazlar ise kiracıyı evden çıkarma hakkına yasa önünde sahiptirler. Bu sebeple kiraya çıkacak kişilerin bu önemli noktayı atlamamaları, zamanında ödeme yapmaları gerekir. Bu konuda sıkıntı yaşamamak için kiracının maaş günlerine denk gelen bir zaman diliminde kira ödemesi ayarlanabilir. Bu durumda kimse mağdur olmayacaktır.