Yaşam · 30 Temmuz 2017

Kıyafetlere Bulaşan Deodorant Lekesini Çıkarmanın Yolları

Her deodorant aynı kokuyu aynı etkiyi vermediği gibi, kıyafetlerinize leke çıkmasına bazıları neden olurken bazıları olmayabilir. Özellikle son yıllarda leke tutmayan deodorantlar piyasaya çıkmış olsa da birçok kişi hala kıyafetlerine bulaşan ve leke yapan deodorant lekelerinden şikayetçi. Peki deodorant lekeleri nasıl çıkar ve neler yapmak gerekir.

deodorant

deodorant

Deodorant Lekesini Çıkarmanın Yolları

  • Deodorant lekesi bulaşmış olan bir kıyafetinizi kurumasına izin vermeden yıkamak lekenin daha kolay çıkmasına neden olacaktır. Özellikle üzerine bir miktar leke çıkarıcı sıkar ve makineye o şekilde atarsanız çok daha güzel bir şekilde leke kalmadan çıkmış olduğunu fark edersiniz.
  • Bir diğer çıkarma yolu ise amonyak olacaktır. Elbette amonyak direk değil su ile incelttikten sonra o leke kısmına bir pamuk aracılığı ile silinerek yıkamaya atılabilir. Çok aşırı amonyak kullanırsanız kıyafetinizin rengi solar bu sebeple dikkatli olmanız gerekiyor.
deodorant lekesi

deodorant lekesi

  • Deodorant lekesinde tuz da önemli bir rol oynar. Lekenin üzerine biraz tuz koyun ve hafif ıslatarak onu iyice o kısma yediriniz. Sonra da yıkamaya atarak temizlenmesini sağlayınız.
  • Eğer çamaşırınız tamamen beyaz ise o halde çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Elbette direk dökmeden yine biraz su ile açtıktan sonra dökebilirsiniz. Aksi halde kıyafetinizi yırtabilirsiniz.
  • Renkli kıyafetlerde ise yine çıkmayan bir deodorant lekesi var ise alkol ve su karışımını sürerek çıkartmayı deneyebilirsiniz. Aslında tüm bunların olmaması için deodorant kullanımı yaparken aşırıya kaçmadan kullanmanız daha doğru olacaktır.