Sağlık · 27 Mayıs 2018

Glutensiz Beslenme Sizin için Gerçekten Uygun mu?

Son zamanlarda glutensiz ürünlere yönelik ciddi bir eğilim var. Beslenme uzmanlarına ve doktorlara göre bu, endişe verici bir durum ve birçoğunda buğday tepkisini destekleyecek bilimsel kanıt bulunmuyor. Şu anda diyetteki gluteni tamamen ortadan kaldırmak için tıbbi olarak tek sebep Çölyak hastalığıdır.

guluten

guluten

Çölyak dışı gluten duyarlılığı, irritabl bağırsak sendromu da dâhil olmak üzere diğer birçok sindirim bozukluğunda görülür. Elbette, gluten’i kesmek belirli riskler sunmazsa, tüm bunlar bir sorun olmayabilir. Glutensiz bir beslenme, ihtiyaç duyan biri için çok fazla fayda sağlıyor, ancak herkes için bu diyetin benimsenmesi mantıklı değildir.

Beslenmenizden Gluten Ürünlerini Çıkarmanın Risklerinden Haberiniz Var mı?

Bütün tahılların işlenmiş, glutensiz gıdalarla değiştirilmesi kolaydır. Ne yazık ki, bu gıdaların birçoğunda glutensiz olmak dışında bir şey yok, yani glutensiz gıdalar ve özellikle rafine olanlar, besin değeri az veya hiç olmayan bileşenlerden oluşur. Bunlar tam tahıl değildir ve örneğin kepekli buğdayın anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerine sahip değildirler.

gulutensiz beslenme

gulutensiz beslenme

Diyet lifi, vitaminler ve besin maddelerini kaybedebilirsiniz. Tam tahıllar, meyve ve sebzelerin yanı sıra diyet lifinin en önemli kaynaklarından biridir. Fakat glutensiz ürünler, elyaftan yoksun olma eğilimindedir. Buna ek olarak, kalsiyum, niasin, riboflavin, tiamin ve folik asit gibi vitamin ve minerallerin eksikliklerine neden olabilecek, besleyici zenginleştirilmiş buğday ürünlerinden kaçınmak anlamına gelir.

Çölyak hastalığınız olup olmadığını bilmiyorsanız, kendinize bir gluten duyarlılığı teşhisi koyup gluteni kesmek tehlikeli olabilir. Bunu öğrenmenin doğru ve tek yolu bir gastroenterologu görmek ve kan testi almaktır.