Sağlık · 22 Temmuz 2017

Akneli Ciltler için Öneriler

Cildimizde bulunan fazla yağ ve bakteriler aknelere sebep olur. Aknelerin giderilmesini sağlamak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkün.  Ancak aknelerinizden kurtulmak düzenli cilt temizliği gerektirir. Genel olarak aknelerin artmasını beslenme alışkanlıklarınızda etkiler ancak probleminizin genetik bir durum olması da söz konusudur.

akne

akne

Bakım Yaparken Uygulanacak Püf Noktalar

Bakım yaparken kullanacağınız ürünlerin içeriğimde alkol olmamasına özellikle dikkat etmeye çalışın. PH değeri cilt ile uygun ya da hassas sabunlar ile bakımınızı yapabilirsiniz. Bu seçimi yaparken bir cilt doktorundan yardım almanız kullanacağınızın üründen fayda sağlamanız açısından daha uygun olacaktır.

Cildinizi periyodik olarak temizleyin. Ancak temizleme sıklığı ile ilgili uzmanlardan yardım almanız sizin için daha iyi olacaktır. Cildi fazla yıkamak cildin dengesini bozabilir, yıpranmasına sebep olabilir, cilt üzerindeki yağ tabakasının ortadan kalkmasına sebep olabilir. Yine cildi az veya çok seyrek temizlemek cildin kirlenmesine ve aknelerin artmasına sebebiyet verebilir.

sivilce

sivilce

Bakım ürünlerini seçerken bitkisel içerikli olmasına dikkat edilmelidir. Akneler sıkılmamalıdır, bu şekilde cilt üzerinde izlerin kalmasına sebep olur. Kurulanan cilt kağıt havlu ile temizlenmeli ve aknelerin cilde tekrar yerleşmesi önlenmelidir.

Bol su tüketmek akneli ciltler için önemli bir noktadır. Su cildin nem dengesini kazanmasına yardımcı olur ve cildi güzelleştirir. Akne sorunlarınızın arttığı dönemde makyaj yapmaktan uzak durun. Makyaj malzemelerinin içermiş olduğu kimyasallar aknelerin artmasına sebep olur.