Yaşam · 25 Mayıs 2018

Isparta Gezi Rehberi

Ülkemizin her kenti ayrı bir güzel ve mutlaka görülmesi gerekiyor. Böylesi güzel görülmesi gereken yerlerden birisi de Isparta. Akdeniz bölgesinin içlerinde kalan ama en önemli kentlerinden olan bu ilk son derece sıra dışı özellikler taşıyan bir kent.

Kente ilk defa gidenlerin göreceği üzere burası hem Akdeniz bölgesinin hem Ege Bölgesinin hem de İç Anadolu bölgesinin özelliklerini taşıyor.

Bölge deyince akla ilk gelen kavram gül gelse de, onun dışında da bölgede çok güzel gezilecek ve yapılabilecek şeyler var.  Gelin bunlar neler bakalım:

göl

göl

Isparta Bölgesinde Neler Yapılabilir?

Isparta bölgesi aynı zamanda göller bölgesi içinde de yer aldığından Isparta merkezine çok yakın olan Eğirdir gölüne gidilebilir. Yazın insanların burada halk için özel olarak oluşturulan plajlarda göle girdiklerini ama onun dışında da yürümek, piknik yapmak için yerlerin olduğunu anımsamakta fayda var.  Bu gölü gezmek için bir gün yetmez peşinen söylemek gerekiyor.

Bunun yanında Isparta’ya biraz uzak olmakla beraber İl’in en büyük ilçelerinden olan Yalvaç mutlaka görülmesi gereken yerler arasında zira Psidia isimli antik kent burada bulunuyor ve ilçenin kendine has ekmekleri, pideleri bir harika. Pazartesileri kentin pazarı ve oldukça büyük.

Isparta

Isparta

Gölcük Tabiat Parkı, Isparta Müzesi,  Bediüzzaman’ın Isparta Evi, Tarihî Çınar(Doğu Çınarı), Sagalassos Antik Kent, Isparta Belediyesi Eğlence Dünyası, Aktur Lunapark görülmesi gereken diğer yerler arasında.

Ama gül alacakların ki bölgeye gelmişken almadan olmaz, belli noktalarda satılan gül özlü kahveyi almalarını öneririm. Son derece yenilikçi ve özel bir ürün. Öyle ki doğru bir çalışma ile uluslararası bir ürün olabilir.