Yaşam · 21 Temmuz 2017

Sinekler İçin Çözüm Yolları

Yaz mevsiminde tüm böcekler ve sinekler ortaya çıkar. Hele tam gece vakitlerinde sineklerin pır pır etrafta dolaşmaları, en sevdikleri kişinin canını okumaları ve sabah uyanıldığı vakit her yerlerin kıpkırmızı sinek ısırığı olması… Ayrıca; yiyeceklere de dadanarak mikrop bulaştırma durumları da söz konusu olabilir. İşte tüm bunlar kişileri canlarından bezdirir. Peki bu sineklerden kurtulmanın yolu yok mudur?

karasinek

karasinek

Sineklerden Kurtulmanın Yolları

İlaçlamanın dışında evde yapılabilecek yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemleri uygulayarak gece rahat bir şekilde uykunuzu alabilir, yiyeceklerinizi güven altına alabilirsiniz.

  • Fesleğen, bu konuda oldukça etkili bir bitkidir. Sinekler, fesleğen kokusuna dayanamazlar. Bu kokuyu duydukları anda o odadan uzaklaşırlar. Fesleğeni bir kap içerisinde odaya koyabileceğiniz gibi, bu bitkiden bir çay hazırlayıp sineklerin üzerine sıkabilirsiniz.
  • Sarımsak, her evde bulunan ve sinekler için baş belası olan bir besin. Sarımsak kokusunu da sevmeyen sineklerin, sizden uzaklaşmaları için bu kokuyu almaları yeterli. Bunun için odaya birkaç diş sarımsak koyabileceğiniz gibi, her odaya da koyup bulunduğunuz yeri tamamen koruma altına alabilirsiniz.
sinek

sinek

  • Elma sirkesi de bu konuda size yardımcı olacaktır. Bunu da direkt sineklerin üzerine sıkabilirsiniz. Ya da evin belirli noktalarına koyarak sineklerin gelmesini engelleyebilirsiniz.
  • Lavanta yağı ise size hoş kokular verirken aynı zamanda sizi sineklerden de koruyacaktır. Buharlaştırıcı veya sprey kullanarak, odaya lavanta yağının yayılmasını sağlarsanız, sineklerden de kurtulabilirsiniz.

Bu yöntemler sayesinde korkulu rüyanız olan sineklerden kurtulmanıza az kaldı 🙂