Sağlık · 15 Mayıs 2018

Astım Nedir?

Astım hastalığı son dönemlerde doktorların en çok karşılaştığı hastalık türlerinden birisi olmuştur. Her yaş grubunda görülen bir hastalık türü olan astım, kronik olduğu için tedavisi de bir o kadar uzun süren bir hastalıktır.  İnsanlarda hava yollarının daralması ile ortaya çıkan bir hastalık olan astım, ataklar şeklinde ortaya çıkar.

astım bronşit

astım bronşit

Tekrarlayan bir hastalık olan astım, öncelikli olarak hırıltı şeklinde ortaya çıkmakla birlikte göğüs kısmına da baskı hissettirir. Astım hastalığının kalıtsal olup olmadığı konusunda ise uzmanlar halen araştırmalarını sürdürmektedir. Yapılan araştırmaya göre dünyada 300 milyonu aşkın insanda astım hastalığı görülmektedir.

Astıma Karşı Tüketilen Doğal Ürünler Nedir

Hastalığın tedavisinde birçok ilaç kullanılırken, bazı insanların bu hastalığın tedavisinde doğal ürünleri kullanmayı tercih ederler. Astım hastalığına iyi gelen doğal ürünlerin en başında maydanoz gelir. Maydanoz suyu kaynatılarak içildiğinde astıma iyi geldiği ifade edilir. Astıma iyi gelen doğal bitkilerden birisi de nane ile yapılan çaydır. Astım için kullanılabilecek doğal ürünlerde bir diğeri de keçiboynuzu pekmezidir.

astım hastalığı

astım hastalığı

Ciğeri güçlendiren keçiboynuzu sabah kahvaltıdan önceden tüketilebilir. Astım hastalığına iyi gelen doğal ürünlerden bir diğeri de soğan, havuç ve nar’dır. Rezene çayı da astım hastalığı için tüketilebilen doğal ürünlerdendir. Astım hastaları beslenmelerine dikkat etmelidir. Astım hastaları hafta da en az 2 defa balık tüketmelidir. Yiyecek tüketiminde ağırlıklı olarak magnezyum bakımından zengin olan besinler tüketilmelidir.