Yaşam · 11 Mayıs 2017

Hayır, Demeyi Öğrenmelisiniz

Günümüz koşullarında çoğu zaman baskı altında tutulduğu için insanlar hayır kelimesini kullanmaktan kaçınır oldu. Suçluluk duygusu ya da içsel çatışma yüzünden hayır kelimesi kullanmak yerine sıklıkla evet demeler çoğaldı. Evet demek bazı durumlarda da kişiyi etkiler ve istemediği durumlar içine sokar.

hayır

hayır

Nasıl Hayır Demelisiniz?

Stres düzeyinizi olumsuz etkilememek adına çoğu zaman evet kelimesini kullanmak bir bakıma kişiyi bunalım içine de iter. Çoğu zaman kişiler reddedilmek ya da dışlanmamak adına istemedikleri durumlar ile karşılaşınca zorunlu olarak evet diyor. Özgüven duygusu düşük olan kişilerde bu duruma sıklıkla girilir. Başkalarının gereksinimlerini kendi gereksinimlerinin üstünde tuttukları için zamanla kendilerine güvenlerini kaybederler.

Kişi evet diyerek bir bakıma başkalarının istekleri için yaşamaya başlar. Kendi öz değerlerini yitirir ve bağımlı hale gelmeye başlar. Çevre ise devamlı kendinden bir talep bekler. Hayır diyemedikleri için kendi üzerlerinde baskı hissederler. Bu durum kişiyi depresyona bile sokabilir. Hayır demek çoğu durumda evet demeye göre daha sağlıklı bir durumdur. Kişinin stresini azaltır ve kendine güveni artar.

hayır demek

hayır demek

Karşısına bazı yükümlülükler çıktığı zaman ve kişi kendini baskıda hissediyorsa hayır demesini öğrenmelidir. Söz vermeden önce çok iyi düşünün. Yapamayacağınız işler üzerinde evet derseniz zamanla baskı altında kalacağınızı bilmelisiniz. Değerlendirmelerinizi iyi şekilde yaparsanız ve hayır demeyi öğrenirseniz suçluluk duygusu da hissetmezsiniz. Kısa ve öz şekilde konuşmanızı hayır ile kapatabilirsiniz. Hayır diyerek, zorunlu olmayan görevleri de üstlenmek durumunda kalmazsınız.