Yaşam · 29 Mayıs 2018

Bugün Okul Nasıldı Sorusunun Cevabı için 5 Etkili Konuşma Önerisi

Çocuklarınızın okula gidip geldikleri yıllar boyunca, bugün okulun nasıl gittiğini sormanın muhtemelen okulda neler olup bittiğini ve sorunlar olursa nasıl yardımcı olabileceğinizin en az etkili yolu olduğunu bilmelisiniz. Okul günü deneyiminin derinliğine inmek için çok daha etkili olabilecek başka yaklaşımlar var.

çocuk ve okul

çocuk ve okul

  1. Önce selamlayın, sonra sorun: Okuldan hemen sonra sorular sorulduğunda çocuklar savunmaya geçer. Dolayısıyla özellikle okul hakkında konuşmadan önce onları biraz rahatlatmak için sohbet etmeyi deneyin.
  2. Önce dinleyin ve olabilecekleri görün: Çocuklar bir konuyu gündeme getirdiğinde konuşmaların her zaman daha iyi gelişir. Okul hakkındaki doğal konuşmalar genellikle zorla cevap arananlardan daha iyidir.
  3. Dolaylı sorular sorun: “Bugün okulda ne yaptınız?” sorusunu sormak yerine, istediğiniz belirli bilgileri verecek bazı özel sorular sormayı düşünmelisiniz. Şu gibi soruları düşünün:
  • Bugün okulda eğlenceli bir şey var mıydı?
  • Bugünkü okul gününde en çok neyi sevdin?
  • Bugün teneffüste ne oynadınız?
  • Bugün öğle yemeğinde kiminle oturdun?
çocuğa okulu sevdirin

çocuğa okulu sevdirin

  1. Sırt çantasını konuşma başlatıcı olarak kullanın: Çocuğunuzun sırt çantasından çıkacak ev ödevleri, kağıtlar, öğretmenlerden küçük notlar gibi birçok ipucu o gün okulun nasıl olduğuna dair ipuçlarını verir.
  2. Çocuğunuzun öğrenme stilini tanıyın: Okul hakkında dokunaklı bir öğrenci ile sohbet etmek zor olabilir. Bunun yerine, bugün okulda öğrendikleri bir şeyi çizmelerini isteyebilirsiniz ya da görsel bir öğrenci, okul gününün ana hatlarını konuştuklarından daha iyi yazabilir.

Çocuklara sadece çözüm söylerseniz muhtemelen bunu yapmazlar ve siz olmadan sorunları çözmeyi öğrenmeyeceklerdir. Onlara aynı tarafta olduğunuzu hissettirin.