Yaşam · 18 Haziran 2018

Geçmişi Geride Bırakmanın Yöntemleri

Hayat düz bir çizgi değil. Zaten o ünlü sözde dediği gibi, hayat biz plan yaparken başımıza gelenlerden ibaret. O yüzden herkes hayal kırıklıklarını, henüz hazır olmadığı kayıplar, terk edilme ya da bir nedenle terk etme, başarısızlık, maddi sorunlar, ciddi sağlık sorunları gibi istenmeyen durumlar yaşıyor ama yine de hayatına devam etmek durumunda kalıyor.  Kimi zaman yeniden bir yola devam etmek zor oluyor, zira insanlar kırılgan süreçlerden geçerken derin yaralar alıyor.

geçmiş

geçmiş

Ne Yapmalı?

Ama şunu asla unutmamalı ki, o yaralar insanların yaşamında yaşanmışlıkların en önemli göstergesi. Sizi geliştiren, belki de inadına ayakta kalmanızı sağlayan olgular. O yüzden isyan etmek yerine bu yaraları olduğu gibi kabul edip, öfke, intikam gibi duygulardan olabildiğine uzak kalarak, kendini ve yaşanan olayları affederek yola devam etmek gerekiyor.

Unutmayın bencilce değil ama önce siz. Siz yoksanız kimse yok. O yüzden önce kendinizi sevmeniz ve yaşadığınız her olay için teşekkür etmeniz gerekir hayata.

zaman

zaman

Evet en acısı ölümdür, gidenle gidilmez ama yola nasıl devam edileceği de bilinmez. Ama arkasından bu denli acı çektiren herkesin size kattığı çok şey vardır ve siz onun yerine de onun düşleri ile yola devam etmek durumundasınızdır artık.

Yaşadığınız tüm o kötü olayların belki bir işaret ve sil baştan yapmanız için bir uyarı olduğunu düşünün ve bir de buradan bakın.

Gücü başkalarında aramayın ve sınırlarınızı zorlayın ve asla kendinize acımayın. Ne olursa olsun.