Güzellik · 17 Ağustos 2017

Boy Uzamasına Yardımcı Olan Besinler

Boy uzamasının nasıl gerçekleştiğini biliyor musunuz? Vücutta yer alan hipofiz bezi sayesinde… Yani bu bezin salgıladığı büyüme hormonu sayesinde, boy uzama evresine girer. Dolayısıyla boyunu uzatmak isteyen bir birey, hipofiz bezinin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayacak nitelikteki ürünleri tüketmeli.

Boy uzamasında, tüketilen besinler tek başına etkili değildir elbette. Bireyin yaşadığı çevrenin özellikleri, kendisinin genetik özellikleri ve yapılan egzersizler de aynı ölçüde etkilidir. Peki boyunu uzatmak isteyen bir kişi, bir plan dâhilinde egzersiz yaparken beslenmesini nasıl ayarlamalı? Yani nasıl besinler tüketmeli? Hangi besinler hipofiz bezinin çalışmasını sağlar?

boy uzatmak

boy uzatmak

Boy Uzamasında Etkili Olan Besinler Nelerdir?

  • Öncelikle bilinmesi gereken husus, protein alımına dikkat edilmesi gerektiği hususudur. Protein; kemik gelişiminde ve yeni dokuların oluşmasında etkilidir. Bu nedenle protein açısından zengin besinler tüketilmeli.
  • Süt, peynir ve yoğurt tüketimini artırabilirsiniz. Bu ürünler, hem protein hem de kalsiyum yönünden zengindir.
  • Yumurtanın beyazının protein deposu olduğu yıllardır bilinen bir gerçek. Bu nedenle, düzenli olarak yumurta tüketmeye de özen gösterin.
  • Kırmızı et ve tavuk da bol miktarda protein içerir. Fakat özellikle kırmızı et konusunda çok fazlaya kaçmadan tüketin.
boy uzaması

boy uzaması

  • Kemik yapısının güçlü ve sağlam olabilmesi için, D vitamini de oldukça önemlidir. Bu vitaminin eksik olduğu kişilerde, kemik yapısının zayıfladığı ve halsizlik olduğu görülür. Bu vitamin yönünden zengin besinler tüketmeye de özen gösterin. Fakat bu vitaminin vücudunuza emilebilmesi için, güneşten de faydalanmanız şart.
  • Sebze ve meyve tüketiminin önemli olduğu kadar kuru meyve tüketimi de önemlidir. Hatta kuruyemişler de; dengeli tüketilmek kaydıyla beslenmenizde önemli yer tutar.

Boyunuzu uzatmak istiyorsanız; hem dengeli beslenmeli hem de düzenli olarak egzersizler yapmaya devam edin. Başarılı olacağınıza da inanın!