Güzellik · 15 Mayıs 2017

Cildinizdeki Gözeneklerinizi Küçültebilir misiniz?

Buz şoklamasından yumurta maskesine kadar her şeyi kullanarak gözeneklerinizi küçültebileceğiniz veya yaşlanmayı geciktirme düşüncesi harika bir fikir. Ne yazık ki, aynı zamanda bir fantezidir: Gözenek ebatları genetik olarak belirlenmiş ve gözenekleri fiziksel olarak daha küçük yapmak imkânsız. Dolayısıyla bir ölçüde, sahip olduklarınızı kabul etmeniz gerekir, ancak gözeneklerinizin görünümünü en aza indirgemek için yapabileceğiniz şeyler vardır.

cilt bakımı

cilt bakımı

Gözeneklerin Herkeste Farklı Olmasının Nedenleri

Cildinizin yüzeyinde gördüğünüz o küçük noktalar aslında kıl foliküllerinin açıklıklarıdır. Her biri, cildinizin yağlarını üreten sebase bir bez içeriyor. Gözeneklerinizin boyutu asıl olarak genlerinize bağlıdır ve genellikle, koyu ciltli olanlar daha büyük gözeneklere sahiptir. Doğal olarak kuru bir cilt sıkı görünme eğilimi gösterirken, yağlı cilt sıklıkla gözle görülür gözeneklere sahiptir.

Gözenek boyutunu etkileyebilecek başka faktörler de vardır. Ölü deri hücreleri ve sıkışmış sebum (yağ bezlerinin salgısı) ile birlikte sivilce oluşturur ve gözenekleri genişletebilir. UV ışınları, gözenekleri destekleyen ve onları sıkı tutan kolajeni zayıflatır, bu nedenle gözenekler daha büyük görünür. Benzer şekilde, yaşlanma ile doğal olarak gelen kollajen kaybı, gözenek boyutunun görünümünü artırabilir. Bir sivilceyi ezmek veya sıkmak deride travmaya neden olabilir, bu da gözenekleri kalıcı olarak genişletebilir.

cilt sıkılaştırma

cilt sıkılaştırma

Kolay Gözenek Azaltıcı Stratejiler

Gözenekleri daha küçük göstermenin anahtarı onları netleştirmektir. Gün boyunca cildinizi temiz tutun ve komedojenik nemlendiriciler ile temizleyin. Ter, kozmetik ve artıklardan tıkanabilen gözenekler büyümeye neden olabileceğinden yatmadan önce ve sonra temizleyin. Vazelin ve mineral yağ gibi ağır maddeleri içeren ürünlerden kaçının; her ikisi de gözenekleri tahriş edebilir ve daha büyük görünmesini sağlayabilir. Daha ileri çözümler için bir dermatologa başvurun.