Güzellik / Yaşam · 24 Aralık 2021

Yüz Tipine Uygun Sakal Modelleri

Yüz şekli kullanılacak sakalın belirlenmesini sağlar. Stilinizi ortaya koyacağınız sakal modelleriyle karşınızdayız.

Kare Yüz Şekli

Kare yüz tipine sahip olan erkekler için tercih edebilecekleri sakal modeli yüzü kaplayan stildir. Bu stili elde etmek için birkaç hafta sakal uzatılır ve olabildiğinde sakalınızı kısa kesin. Yüzü kaplayan sakal modeli yüzü kaplar. Çok fazla bakım gerektirmemesi de modelin sıkça tercih edilmesini sağlıyor.  Ünlülerden bu sakal stilini kullanan isim ise David Beckham’dır.

Dikdörtgen/Uzun Yüz Şekli

Dikdörtgen/uzun yüz tipine sahip olanlar oval görüntülü sakal modelleri kullanmalıdır. Yüzünüzdeki uzun görüntünün biraz daha yuvarlağa dönüşmesini sağlamak için kirli sakal akıllıca bir seçim olacaktır. Kirli sakal gibi sakal stilleri, yüzün az köşeli görünmesini sağlar. Birkaç hafta sakal bıraktıktan sonra şekil verildikten sonra birkaç günde bir tıraş olarak, stili koruyabilirsiniz. Oval sakal modelini kullanan ünlü Tom Ford’dur.

Yuvarlak Yüz Şekli

Yuvarlak yüz tipine sahip olan erkekler sakallarına ovalimsi şekil vermelidir. Bu stiller birkaç tanedir. Erkeğin yuvarlak yüz tipini kapatmayacak stiller seçmesi önemli oluyor. Yuvarlak ve narin yüz hatlarına sahip olanlar ağız ve boyun kısmını tıraş etmeli, sakalıysa olabildiğinde uzatmalıdırlar. Belli bir uzunluğa ulaşan sakal makas ve tıraş bıçağıyla düzeltilir. Yuvarlak yüz tipine sahip olan Kanye West’in stili olan sakal modelinde favori kullanılmaz ve saçlar kısa kestirilir.

Üçgen Yüz Şekli

Yüz şekli üçgen görünümde olan erkeklerin çeneleri de aynı yapıya sahip olmaktadır. Bu yüz tipinde olan erkekler dolgun sakal kullanmalıdır. Dağınık bir saç şekliyle istenilen hoş görünüm kazanılacaktır. Bıyık orta yoğunlukta bırakılır. Dolgun sakal modelini yüzünüze tam olarak oturtabilmeniz için çenenizden ustura yardımıyla az kesimler alınmalı, yanaklar ve favorilerse çizgiler şeklinde bırakılmalı ve birkaç uzatılmalıdır. Üçgen yüz tipi olan ve dolgun sakal modelini kullanan Ryan Gosling’in sakal modelini örnek alabilirsiniz.