Sağlık · 19 Ağustos 2017

B Vitamininin Bilmediğimiz Faydaları

İnsan olarak kadın erkek genç yaşlı herkes vitamin ve mineral yönünden kesinlikle dengeli beslenmelidir.  Biz bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için suda çözünebilen B vitamininden ayrıntılı olarak bahsetmek istedik.  İnsan vücudunda en çok ihtiyaç duyulan vitamin çeşitlerinden bir tanesi de B vitaminidir. Özellikle sağlıklı bir sinir sistemi hususunda B vitamininin önemi çok büyüktür. Bu yüzden bu vitaminin olduğu besinlerden bol bol tüketmemiz gerekiyor.  B vitamininin olduğu besinlerden bazıları süt, tavuk, pirinç, yağsız et, yumurta, ceviz ve benzeridir. Peki B vitamininin ne gibi faydaları vardır?  Bunları öğrenmek için yazımızın sonunu okumalısınız.

B vitamini

B vitamini

B Vitamini Hakkında Bilinmeyenler

B vitamini yukarıda da bahsedildiği gibi sinir sistemini düzenler. İnsan zihninin faaliyetleri için oldukça faydalıdır. Enerji üretimimizi sağlar. Ayrıca daha sağlıklı gelişmeye yardımcıdır.  Yine bir başka faydası ise damar sertliğine engel olmasıdır. B2 vitamini vücudun en çok ihtiyacı olan oksijeni üretmesine destek olur.  B5 vitamini ise ruhsal gerginlik bunalım ve stres gibi problemlerin tedavisinde tercih ediliyor.

vitamin

vitamin

Ayrıca saç dökülmelerini de engelleme özelliği vardır. Ayrıca B9 vitamini hamilelikte alınması gerekir. Çünkü bebeğinin karnına daha sağlıklı bir şekilde büyümesini de önemli etki sağlar.  Buna ek olarak kalp damar rahatsızlıkları hususunda büyük önleyici olarak bilinir. Kısacası B vitamini ve diğer çeşitleri her insanın eksikliğini hissetmemek için alması şart olan önemli vitaminlerden biridir.