Sağlık · 15 Ağustos 2017

Antidepresan Yerine Geçecek 3 Besin

Stres çağımızın en ciddi sorunlarından birisi ve insanların günümüzde eskiye göre tahammül gücünün azaldığını söylemek mümkün.

Rekabetin son derece yüksek olduğu bu çağda depresyon da kaçınılmaz gibi, hal böyle olunca da kimi zaman insanlar antidepresan ilaçlara başvuruyor ama hiç ilaç kullanmadan bu sorunu basitçe halletmek mümkün. Örneğin şu 3 mucizevi besin ile.

bitter çikolata

bitter çikolata

Bitter Çikolata

Endişelerinizi azaltmaya yardımcı olacak yiyecekler arasında çikolata olması muhtemelen sizi şaşırtmadı ama bunun arkasındaki mantıklı nedeni biliyor musunuz? Bitter çikolata güçlü bir antioksidan olmasının ve magnezyum içermesinin yanı sıra, insan vücudunun kendi kendine üretebildiği anandamid olarak adlandırılan ve kişiye mutluluk hissi veren bir beyin hormonu da salgılanmasını sağlıyor ki bu da size mutlululuk veriyor. Neden özellikle bitter çikolata derseniz ham çikolata olduğunu da belirtmeli. Yani gerçek, saf çikolata olan bitter.

Yulaf

Sağlıklı beslenmeye çalışanların vazgeçilmezi olan yulaf, kaygı ve strese karşı sizi koruyacak magnezyum ve lif gibi birçok mineral ve B vitamini içerir. Yulaf, karbonhidrat içeren tam tahıl olduğundan, yediğiniz zaman  serotonin üretimini arttırmanın mükemmel bir yolunu bulmuş oluyorsunuz. Sevmeseniz de güne bir kâse yulafla başlayarak kendinizi iyi hissetmeye sabahın köründe başlayın.

yulaf

yulaf

Kaju Fıstığı

Beyin fonksiyonları için gerekli olan birçok mineral içeren ve zengin bir çinko kaynağı olan kaju, kaygılarınız sahneye çıkmaya çalıştığında onları anında yakalıyor ve yok etmek için savaşmaya başlıyor. İçeriğindeki çinko, B-6 vitaminini  aktif formuna dönüştürür ve ruhsal dengeyi korumakla görevli nörotransmitter olan seratonin sentezine yardımcı olur. Böylece de stres, mutsuzluk gibi kavramlar size yaklaşamaz bile.