Dekorasyon · 15 Haziran 2020

Balkon Ve Bahçeler İçin İdeal Mobilyalar Nelerdir?

Yaz ayları yaklaştıkça kişileri bir telaş alır. Doğanın canlandığı gibi balkon ve bahçelerinde keyifli zaman geçirmek için hazırlıklar da başlar.

Balkon Ve Bahçeler En Verimli Şekilde Nasıl Değerlendirilir?

Balkon ve bahçeler en keyifli vakit geçirilecek, dinlenme ve misafir ağırlamada kullanılacak önemli yaşam alanlarıdır. Çok kimse bu bilinçle hareket etmez. Fazla eşyalar buralara yığılır. Pek kullanılmayan, zaman zaman kırık dökük masa ve sandalyelerle  balkon ve bahçeler adeta küçümsenir. Bu yaklaşım kesinlikle yanlıştır.

Sıcak bir iklimde yaşadığımız da düşünüldüğünde evlerin en değer ve önem verilen yerleri balkon ve bahçeler olmalıdır. Sıcak yaz aylarında tüm ailenin birlikte güzel vakit geçireceği alanlar oluşturulmalıdır.

Balkon ve bahçelerin büyüklüğü saptanmalı, düşünülen peyzaj fikrinin uygulanabilir olup olmadığı değerlendirilmelidir. Örneğin; 10 metrekare bir alana 6 metre kare bir süs havuzu planlamak son derece yanlış olacaktır. Ya da rüzgarlı ve kuzeye bakan bir bahçeye tropikal bitkiler dikmeyi düşünmek başarılı sonuçlar vermeyecektir.

Olanaklar elveriyorsa uzmanlardan yardım alınmalıdır. Mümkün değilse de yapı market, bahçe peyzaj iş yerleri, çiçekçilerde çalışan uzman personellerden fikir alınması sonucun başarılı olmasında etkili olacaktır.

Balkon Ve Bahçelerde Oturma Alanları Nasıl Oluşturulmalıdır?

Balkon ve  bahçelerde  oturmak amaçlı bölümler mutlaka düşünülmelidir. Bu şekilde bahçe ve balkonlarda vakit geçirmek, sohbet etmek, misafir ağırlamak, dondurmanızı keyifle yerken müzik eşliğinde dinlenmeniz mümkün olacaktır.

Balkon ve bahçenin büyüklüğünü, ev halkının sayısını da dikkate alarak yeter sayıda oturma alanı ve sehpa, masa gibi zorunlu eşyaları yerleştirmelisiniz.

Balkon Ve Bahçeler İçin İdeal Mobilyalar

Balkon ve bahçeler için düşünülen konsept belirlendikten sonra uygun mobilyanın tespitine geçilmelidir.
Balkon ve Bahçe mobilyalarının bazı özelliklerinin olması gerekir. Bu özellikleri şöyle sıralayabiliriz:
– Bahçe ve balkonlarda kullanılacak mobilyaların suya, güneşe ve iklim koşullarına dayanıklı materyallerden olması gerekir.
– Bahçe ve balkon mobilyalarının kış mevsimi süresince nerede ve nasıl depolanacağı önceden planlanmalı. Bu nedenle de katlanabilir özellikte masalar, iç içe geçebilen sandalye ve tabureler düşünülebilir.
– Bahçe ve balkon mobilyalarında kalite ve fonksiyonellik göz ardı edilmemelidir. Bakımı kolay kullanımı keyifli ve dayanıklı olması tercih sebebi olmalıdır.
-İyi işçiliğe sahip sentetik rattan, teak ağacı, alüminyum gibi değişik malzemelerden ürünler seçilebilir.
Keyifli, konforlu bir balkon ve bahçe keyfi doğru seçilen mobilyalarla mümkün olacaktır.