Yaşam · 17 Haziran 2020

Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

YouTuber’lar görüntüleme başına ne kadar kazanıyor? YouTuberlar ne kadar kazanıyor sorusu hep merak konusu olmuştur. Çeşitli kaynaklara göre YouTuberlar, AdSense ile görüntüleme başına 0,01 ila 0,03 ABD doları arasında bir görüntüleme yapabilir ve görüntüleme başına ortalama 0,18 ABD doları olabilir. Bununla birlikte, YouTube.com’un ödeyeceği para miktarı aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır:

Videonuzun aldığı görüntüleme sayısı
Bir reklamın aldığı tıklama sayısı
Reklam kalitesi
reklam engelleme
Video uzunluğu

YouTuber’lar Her 1000 Görüntülemede Ne Kadar Para Kazanıyor?

Bir reklam görüntüleme için ortalama YouTube ödeme oranının 0,01 ila 0,03 ABD Doları arasında değişiyor. Bu da demek ki bir YouTube reklamı 1000 reklam görüntüleme başına yaklaşık 18 ABD Doları kazanabilir. Ayrıca bu da 1000 video görüntüleme başına 3 ila 5 ABD doları olur. Forbes ayrıca, en iyi yetenekler için bir YouTuber’ın her 1000 video görüntüleme için yaklaşık 5 $ kazanabileceğini tahmin ediyor.

Bununla birlikte, özellikle büyük bir kitleyi çeken ilgi çekici içerikler üretiliyorsa, bir YouTube kanalı oluşturmak harika bir yan acele olabilir. Ancak, bu noktaya gelmek zor bir iş olabilir. Çünkü abone sayısı arttırımı yapmak için sabırlı olmak gerekir.

Bir YouTuber Abone Başına Ne Kadar Para Kazanıyor?

Peki abone sayısına göre YouTuberlar ne kadar kazanıyor? YouTube, kanaldaki abone sayısına göre kullanıcıya ödeme yapmaz. Aboneler, en son videolarınıza kolayca erişebilmeleri için hesabınızı takip etmeyi seçen kişilerdir. Bir video yayınladığınızda, otomatik olarak ana sayfalarında gösterilir.

Aboneler değerlidir, çünkü videolarınızı daha fazla kişiyle yorum yapacak, beğenecek ve paylaşacak kişilerdir. Bu, doğru reklamları yerleştirirseniz daha fazla görüntüleme ve potansiyel olarak daha fazla YouTube parası kazanılabileceğianlamına gelir. Dolayısıyla, YouTube kullanıcıya sahip oldupu abone sayısına göre ödeme yapmasa da, videolarınaldığı görüntüleme sayısının ayrılmaz bir parçasıdır.

Bir YouTuber Video Başına Ne Kadar Para Kazanabilir?

Peki abone başına YouTuberlar ne kadar kazanıyor? Bir YouTuber’ın video başına kazanabileceği para miktarı, biriktirdikleri görüntüleme sayısı ve videoları boyunca görüntülenen Google reklamlarının sayısı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Forbes’un 1.000 görüntüleme başına 5 ABD doları tutarındaki tahmini ödeme oranını kullanarak, 1.000.000 görüntülemeye sahip bir YouTube videosu 5.000 ABD Doları tutarında bir kazanç sağlayabilir. Bununla birlikte, daha önce belirtildiği gibi, bunlar tahminlerdir ve bazı YouTube kullanıcıları reklamın kalitesine, tıklama oranına ve diğer faktörlere bağlı olarak az çok olabilir.

Bir YouTuber’ın Ödeme Alması İçin Kaç İzlenmesi Gerekiyor? 

YouTube tarafından ödeme alabilmek için görüntülemelerden 100 ABD Doları veya daha yüksek bir bakiye elde edilmesi gerekir. Bu, 1000 görüntüleme başına 5 ABD doları alınırsa 20.000 görüntüleme için bit miktar para alınması gerektiği anlamına gelir. Bunun gerçekleşmesi için YouTube, sayfanızdaki reklamlar aracılığıyla ödeme almanıza olanak tanıyan YouTube İş Ortağı Programını oluşturdu. YouTube İş Ortakları Programına kabul edilmek için şunları yapılması gerekir:

En az 1000 abone olması
Son 12 ayda 4.000 geçerli halka açık izleme saatine ulaşılması
Şartlar ve koşulların imzalanması ve kabul edilmesi
Bir AdSense hesabı olması
Hesabın incelenip onaylanması

​​​​​​Youtube İş Ortakları Programına girdikten sonra, reklamlar yoluyla para kazanmaya başlanabilir. Bu, bin görüntüleme başına maliyet (BGBM) veya tıklama başına maliyet (TBM) olmak üzere iki şekilde yapılır. BGBM ile, biriktirdiğiniz her 1000 görünüme göre para kazanırken, TBM ile sayfanıza veya videonuza yerleştirilen reklamı tıklayan kişi sayısına göre para kazanılabilir. Bununla birlikte, Google’ın AdSense ile reklam görüntülerken gelirinizin% 68’ini size vereceğini belirtmek önemlidir. Örneğin, bir video AdSense gelirinden 1.000 ABD doları üretirse, 680 ABD Doları alırsınız.

Youtuberların kazançları hakkında bilgi için https://www.youtubeturkiye.net/kuresel/youtuberler-ne-kadar-kazaniyor/ tıklayın.