Sağlık · 7 Ocak 2019

Tatlı Patatesin Faydaları

Her ne kadar mutfağımızda şimdiye kadar çok fazla yer edinen bir sebze olmasa da tatlı patates sağlık açısından sunduğu faydalar ile mutfağınızda yer vermek isteyeceğiniz bir besindir. Manav ve marketlerden kolaylıkla satın alabileceğiniz tatlı patatesin ana vatanı Orta Amerika olmasına nazaran iklim koşullarının uygun olması ile her yerde yetiştirilebiliyor. Tatlı patates tüketiminde tek dikkat edilmesi gereken nokta ise yumru kısmının tüketilmesine dikkat etmektir. Keza yumrusu hariç diğer yanları zehirli olduğu biliniyor.

Tatlı patatesin bilinen en büyük faydası içeriğinde bulunan vitaminler sebebi ile özellikle çocuklar için yararlı olmasıdır. A vitaminin yanı sıra beta karoten bakımından da oldukça zengindir.

Kalp sağlığı için yararlı olan sebzeyi kabuğu ile tüketerek büyük bir lif kaynağını kazanmış olursunuz. Bu da diyetinizde fayda yaratacaktır.

Tadı normal patates ve bal kabağının arasında olan sebzeyi garnitür olarak ya da direk yemek olarak tüketmeniz mümkün.

Tatlı Patates Ülkemizde Yetiştiriliyor mu?

Tatlı patates ülkemiz mutfağında çok fazla tüketilen bir sebze olmadığı için ekonomik olarak da tarımda bir değere sahip değildir. Son zamanlarda tatlı patatesin besin değerini öğrenenler ya da tamamen merak ettiği için tüketmek isteyenler için manav ve marketlerde yerini alan sebzeyi kendinizde yetiştirebilirsiniz. Çeşitli tarım üreticilerinde süs bitkisi şeklinde hazırlanış olan ürünleri satın alarak bahçenizde ya da balkonunuzda yetiştirebilirsiniz.