Sağlık · 28 Nisan 2019

Soğuk Havalarda Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış aylarında cilt bakımına ayrı önem gösterilmeli. Saç ise kış ayında özel bakım ister. Saçlarınızı her gün yıkıyorsanız şampuanlamak doğru bir seçim değildir. Duşa boneyle girebilir ve saçlarınızın ıslanmasını önleyebilirsiniz. Saçlarınız çok yağlı ise gün içinde bebe pudrası saçlarınıza dökerek yağını alabilirsiniz.

Saç Bakımında Önemli Noktalar

Saçlarınızı sıcak suyla yıkamayın. Sıcak su saç derisini yıpratır ve saçlara zarar verir. Ilık su ile saçlarınızı yıkadığınız zaman saçlarınızı daha çok beslersiniz. Saç kurutma makinesini kesinlikle yüksek ısıda kullanmayın. Ilık veya soğuk ayar kısmıyla saçlarınızı kurutursanız, saçlarınızın yıpranmasına engel olursunuz.

Ahşap taraklar özellikle saç sağlığı için idealdir. Saçlarınız kuruyken dahi ahşap tarakları kullanabilirsiniz. Soğuk havanın oluşturduğu bazı nemler saça zarar verir. Ahşap taraklar ile saçınıza zararı önlersiniz. Saç derinizde pullanma olmaması için belirli saç maskeleri de kullanmanız gerekir. Doğal saç maskeleri ile saçlarınızın daha gür olmasını sağlayabilirsiniz.

Soğuk havalarda saç derinizi nemlendirmek için zeytinyağı içeren bakım maskeleri saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Yumurta sarısı ve zeytinyağı ile saçlarınız beslenir ve kuru saçlarınız düzene girer. Nem, saçlar için önemlidir. Saçlarınızı rüzgardan korumak ve saç bakımınızı sağlama için saçlarınıza düzenli krem uygulamalısınız. Hacimli ve doğal saçlar için mutlaka bakım yapılmalı. Saçların düzenli bakımı yapıldığı zaman saç dipleri beslenir ve saç kökleri daha hızlı büyür.