Sağlık · 9 Nisan 2019

Satrançın Çocuk ve Yetişkinler Üzerindeki Yeri

Günümüzde bazı bireyler küçük yaşlarından itibaren okullarında ve kendi çabalarıyla satranç oynarlar. İnternet ve teknoloji ürünlere olan bağımlılığından kurtulmak için sevdiklerinizde oynayabileceğiniz satranç’ın birçok faydası vardır. Satranç oynamak özellikle küçük çocuklarda ve ergenlerde kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlar. Genel olarak incelendiğinde ise zeka kavramı sayısal, sözel ve görsel olarak 3 temel anlamda değerlendirilir.

Satranç’ta hamle yaparken alacağınız kararlar hayatınızın diğer döneminde planlı yaşamanıza katkı sağlar. Öncelikli olarak hızlı ve doğru karar alabilmenizi sağlar. Kişi satranç hamlesi yaparken kararlı olması kişinin de hayatının geri kalan döneminde başarılı özgüveni yüksek olmasını sağlar. Aynı zamanda kişinin sahip olduğu beyni kullanmanıza ve geliştirmenize katkı sunar. Son derece keyifli bir oyun olan satranç insanları aynı zamanda insanları ezberci zihniyetten uzaklaştırır.

Satrançın Zeka ve Zihin Gelişimdeki Önemi

Okullarda satranç’ın oluşturulan öğrenci kulüpleri ve spor derslerinde yapılması son derece uygundur. Satranç, kişide dikkat dağılımını engellediği gibi, kişide sistemli, düzenli ve disiplinli çalışmaya yardımcı olur. Özellikle eğitim hayatında satranç oynamanın çocuklar üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. İnsanlarda iç motivasyonu yükseltmesi de bu nedenlerden birisidir.

Satranç oynamanın çocuk ve yetişkinlerde sağladığı bir yarar ise kişilerin beyin hücrelerinin öğrenme hızını geliştirme açısından çok faydalıdır. Satranç dünya genelinde de oynanan bir oyun olduğu için gelişmiş ülkelerde adeta bir ders niteliğindedir. Satranç kişide sayısal ve sözel olarak gelişim sağlar.